Zmiany w prawie

Dnia 4 września 2018 r. pojawił się projekt rozporządzenia ministra środowiska w sprawie wzoru formularza.

Trudniej uznać odpad za produkt uboczny

Od 29 sierpnia 2018 r., aby przekwalifikować odpad na produkt uboczny, nie wystarczy tzw. milcząca zgoda marszałka województwa. Trzeba uzyskać pozytywną zgodę tego organu, jak również wziąć pod uwagę ewentualną kontrolę inspekcji ochrony środowiska.

Podstawowa karta charakterystyki odpadów – wątpliwości

Pytanie: Pytanie: Nasza firma XYZ wytwarza mniej niż 1 tonę odpadów niebezpiecznych lub 5 tys. ton/rok odpadów innych niż niebezpieczne. Czy w takiej sytuacji również mamy obowiązek sporządzania podstawowej charakterystyki odpadów? Czy jest jakaś dolna granica ilości odpadów oddawanych na składowisko, do której nie trzeba wykonywać takiej charakterystyki? Czy mamy obowiązek przekazywania firmie, która od nas odbiera odpady, podstawowej charakterystyki odpadów? Z informacji uzyskanej od tej firmy wynika, że jest ona zobowiązana do sporządzania charakterystyki odpadów tylko z grup 20 oraz 17.

Kto wystawia zaświadczenie o niekaralności za przestępstwa przeciwko środowisku?

Ustawa z  dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 1592) wprowadza istotne zmiany w dotychczas obowiązującej ustawie o odpadach. Aktualnie do wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów trzeba m.in. dołączyć zaświadczenie o niekaralności za przestępstwa przeciwko środowisku lub przestępstwa z art. 163-164 lub 168 na podstawie ustawy Kodeks karny oraz o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Skąd je wziąć? Czy są jakieś formularze takich zaświadczeń?

Kiedy BDO zyska pełną funkcjonalność?

Brak elektronicznego formularza rejestrowego i aktualizacyjnego BDO wywołał duże obciążenia w administracji samorządowej oraz opóźnienia w nadawaniu numerów rejestrowych. Wprowadzone rozwiązania mają umożliwić efektywniejsze wdrożenie modułu sprawozdawczego i ewidencyjnego.

Gospodarowanie odpadami podczas rekultywacji terenu

Podmiot prowadzący prace likwidacyjno - rekultywacyjne jest wytwórcą odpadów powstałych na danym terenie w związku z realizacją przedsięwzięcia. Wiąże się to z różnymi obowiązkami. Poniżej dowiesz się z jakimi.

Dotacje na gospodarkę odpadami w 2018 roku

Do godziny 15.30 dnia 21 grudnia 2018 r. można składać do NFOŚiGW wnioski o dofinansowanie projektów inwestycyjnych dotyczących gospodarki odpadami. Pożyczki będą udzielane w ramach Programu Priorytetowego Racjonalna gospodarka odpadami.

Czy wytwarzający odpady musi sporządzać operat ppoż.?

Pytanie: Pytanie: Czy podmioty, które nie zbierają odpadów, ani ich nie przetwarzają, a jedynie je wytwarzają i magazynują na swoim terenie (w tym też odpady niebezpieczne), są objęte nowelizacją ustawy o odpadach, która weszła w życie 5 września 2018 r.? Czy takie podmioty też mają opracowywać operat ppoż?

Co zawiera nowy projekt ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

W dniu 31 sierpnia 2018 r. na stronie rządowego centrum legislacji pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który stawia sobie za cel rozwiązanie aktualnych problemów związanych z gospodarką odpadami.