Dotacje na kwestie odpadowe w 2022 roku

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej: NFOŚiGW) będzie wspierał ze środków krajowych w 2022 roku projekty inwestycyjne realizowane przez przedsiębiorców, jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz inne podmioty czy osoby fizyczne. Na co możesz pozyskać środki?

Poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych – infografika

W zmienionej ustawie o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi określono docelowy poziom recyklingu odpadów opakowaniowych, który należy osiągnąć w 2030 roku. Ile będą wynosiły?

Katalog kar – infografika

Podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą z naruszeniem przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska w tym ustawy o odpadach, musi się liczyć z możliwością nałożenia na niego administracyjnej kary pieniężnej. Kto i za jakie przewinienia może nałożyć taką karę?

Schemat systemu ROP – infografika

Rozszerzona odpowiedzialność producentów (ROP) to pojęcie, które odnosi się do ponownego wykorzystania odpadów i zapobiegania ich powstawaniu, recyklingu oraz innych form odzysku. Na państwa członkowskie wymóg wprowadzenia tej odpowiedzialności został nałożony tzw. pakietem odpadowym, którego przepisy powinny zostać zaimplementowane do 5 lipca 2020 r. Polska wciąż czeka na koncepcję ROP-u. Jak będzie on wyglądał?

Jakie kary grożą za łamanie przepisów odpadowych?

Odpowiedzialność względem szkód poczynionych w środowisku regulują nie tylko szczegółowe ustawy, ale również Kodeks karny czy Kodeks wykroczeń. Działania ustawodawców mają na celu zwiększenie odpowiedzialności za powierzone dobro, którym jest środowisko naturalne, a wysokie kary pieniężne mają za zadanie odstraszać potencjalnych zanieczyszczających środowisko czy podmioty działające na jego niekorzyść, a także ograniczać tzw. szarą strefę.

Odpady w SENT – co się zmieniło w praktyce – infografika

System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) jest systemem stworzonym do nadzoru przewozu i obrotu tzw. towarów wrażliwych, a od 22 lutego 2022 r. również odpadów. Stanowi on część Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (dalej: PUESC). Przewoźnicy i podmioty gospodarcze, których dotyczy przewóz tzw. wrażliwych towarów, są zobligowani do zarejestrowania się w systemie i wprowadzania, w ściśle określonych terminach, danych związanych z przewozem tych towarów i odpadów. Podpowiadamy jak krok po kroku przejść przez tę procedurę.

Jak uzyskać pozwolenie zintegrowane – praktyczne wskazówki

Ustawodawca przewidział sześciomiesięczny termin na wydanie pozwolenia zintegrowanego, natomiast dwumiesięczny  na jego zmianę (sprawa szczególnie skomplikowana). Jednak jest to możliwe tylko w przypadku, gdy dokumentacja będzie szczegółowa, kompletna, a załączniki złożone zostaną w oryginale, bądź notarialnie poświadczone, tak aby uniknąć konieczności ich uzupełniania na wezwanie organu. W artykule przedstawiono, jakie dokumenty należy złożyć i w jakiej formie oraz jakie konsekwencje czekają prowadzącego działalność gospodarczą w przypadku nie dopełnienia wymogów.

Decyzja środowiskowa - krok po kroku – infografika

Procedura wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest niezwykle czasochłonna, a czas jej trwania jest głównie uzależniony od szczegółowości karty informacyjnej projektu, bądź raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Jak uzyskać decyzję środowiskową bez zbędnej opieszałości? Podpowiadamy w 5 krokach.

Infografika

Jak uzyskać pozwolenie na wytwarzanie odpadów – WSKAZÓWKI