Walka z „szarą strefą”

BDO ma pełnić nie tylko rolę rejestru, ale także być dodatkowym narzędziem dla Inspekcji Ochrony Środowiska oraz organów ochrony środowiska, jak też organów ścigania, Inspekcji Transportu Drogowego i innych służb w walce z tzw. szarą strefą w gospodarce odpadami. BDO ma stanowić cenne narzędzie pracy zarówno dla organów administracji samorządowej, jak i Inspekcji Ochrony Środowiska, które ułatwi wykonywanie czynności i przede wszystkich przyspieszy dostęp do danych dotyczących gospodarowania odpadami przez posiadaczy odpadów.

Sprzęt elektryczny i elektroniczny

W związku z utworzeniem oraz uruchomieniem BDO konieczna stała się zmiana przepisów dotyczących sprawozdawczości przedsiębiorców gospodarujących sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz zużytym sprzętem. Oznacza to tym samym, że sprawozdanie za rok 2017 przedsiębiorcy powinni sporządzić i przekazać do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ) zgodnie z przepisami ustawy z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1495 ze zm.).

Podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że w dobie informatyzacji danych wdrożenie omawianego systemu stało się konieczne. Jeśli organy udostępnią przedsiębiorcom odpowiednie materiały edukacyjne lub szkolenia internetowe, a sama baza będzie sprawnie funkcjonować, można uznać, że system ułatwi pracę, oszczędzając pracownikom kilkugodzinne wertowanie dokumentów papierowych oraz wysyłanie sprawozdań w formie tradycyjnej.

Kto prowadzi i nadzoruje BDO

Podmiot odpowiedzialny za prowadzenie BDO został wskazany w art. 80 ust. 1 ustawy o odpadach i jest nim marszałek województwa.

Informacje objęte rejestrem przedsiębiorców

Jak wskazano powyżej, BDO zawiera informacje objęte rejestrem podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Wpis dokonywany jest przez marszałka województwa na wniosek przedsiębiorcy lub z urzędu. Dokonanie wpisu skutkuje utworzeniem indywidualnego konta w BDO (wraz z przypisaniem loginu i hasła) oraz nadaniem indywidualnego konta rejestrowego.

Ewidencja odpadów

Z dniem 1 stycznia 2020 r. zmienią się zasady prowadzenia ewidencji odpadów, która ma być prowadzona elektronicznie, wyłącznie za pośrednictwem BDO w trybie bezpośredniego połączenia z bazą. Ewidencja odpadów będzie wymagać również posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.

Co zawiera BDO

W BDO gromadzi się informacje o:

BDO nie dotyczy wszystkich

Zgodnie z art. 51 ust. 2 ustawy o odpadach (uo) wpisowi do rejestru nie podlegają:

Baza danych o odpadach

Od 24 stycznia 2018 r. została uruchomiona internetowa baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami – BDO. Wprowadzane do niej dane mają pomóc m.in. w walce z szarą strefą w gospodarce odpadami. Z tego wydania dowiesz się przykładowo, kto będzie wpisany do BDO z urzędu, a kto musi dokonać tego samodzielnie –na wniosek.