Zmiany w prawie
Objaśnienia prawne ministra klimatu dotyczące stosowania przepisu art. 14 ust. 4 oraz art. 10 ustawy z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw
Wystawianie elektronicznych dokumentów ewidencji odpadów
Pytanie: Pytanie: Czy każda karta przekazania odpadów (KPO) powinna mieć swoją kartę ewidencji odpadów (KEO)? Jeśli wystawiłem pięć KPO dla kodu 12 01 01, muszę wówczas mieć pięć KEO? Czy w dacie wytworzenia odpadu w KEO mogę wpisać datę utworzenia KPO oraz czy zakładka „potwierdzony transport” jest ostatecznym miejscem, w którym znajdują się wszystkie KPO? Ponadto, czy mogę edytować KEO nawet do końca roku?
W jakim zakresie obowiązują cofnięcia zezwoleń odpadowych
Pytanie: Pytanie: Jeśli cofnięto mi zezwolenie na zbieranie odpadów dla instalacji w Warszawie, a prowadzę drugi zakład poza miastem, to po 5 marca 2020 r. muszę zamknąć oba zakłady? Czy wymagane przy zmianie zezwoleń oświadczenia dotyczą całej działalności?
Transport własny odpadów przez wytwórcę
Wytwórca odpadów, który transportuje samodzielnie wytworzone przez siebie odpady, podlega przepisom ustawy o odpadach, rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów oraz w przypadku odpadów niebezpiecznych, oznaczonych w katalogu odpadów indeksem górnym „*”, przepisom ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych.
Stosowanie komunalnych osadów ściekowych na powierzchni ziemi
Celem stosowania osadów ściekowych na powierzchni ziemi jest wykorzystanie ich potencjału nawozowego z uwagi na zawartość substancji organicznej oraz cennych pierwiastków biogennych tj. azot i fosfor oraz mikroelementy. Należy zwrócić jednak szczególną uwagę na obecność metali ciężkich oraz bakterii chorobotwórczych w osadach, których zawartość należy dostosować do wymaganych norm dla konkretnego przeznaczenia. O czym jeszcze musisz pamiętać stosując komunalne osady ściekowe?
Proces przekazania osadów ściekowych rolnikowi
Pytanie: Pytanie: W jaki sposób aktualnie, zgodnie z przepisami, powinno odbywać się przekazanie rolnikom odpadu o kodzie 19 08 05 – Ustabilizowane komunalne osady ściekowe? Czy rolnicy są zwolnieni z konieczności rejestracji w systemie BDO i prowadzenia ewidencji odpadów? Czy jednak są zobowiązani do prowadzenia uproszczonej ewidencji odpadów z zastosowaniem jedynie KPO i powinni uzyskać wpis do BDO? Czy transport osadów może być wykonywany tylko przez oczyszczalnię – wytwórcę odpadu (bez konieczności posiadania wpisu w BDO odnośnie transportu własnego odpadu)? Czy rolnik w celu transportu osadów musi uzyskać wpis do BDO?
Procedura wystawiania KPO w BDO
KPO jest sporządzana w BDO w czasie rzeczywistym przez podmiot przekazujący odpady, przed rozpoczęciem ich transportu do kolejnego posiadacza. Podmiot przekazujący odpady jest zobowiązany do kompletnego uzupełnienia karty, w tym do wpisania masy odpadów oraz transportującego i przyjmującego odpady.
Problemowe „ex"
Pytania odnośnie skrótu „ex": Jakie zasady obowiązują przy przydzielaniu do kodu odpadu członu „ex"? W jaki sposób te odpady różnią się od innych o standardowym kodzie bez tego dopiska? Jesteśmy firmą, która zajmuje się przetwarzaniem surowców wtórnych. Interesuje nas temat odzysku odpadów poza instalacją - odpady o kodach głównie z grup 10 i 17. Co zrobić, żeby te odpady, które nie mają kodu ze skrótem „ex”, miały go? Na przykład żużel i popiół są rozdzielane. Czy jeśli ten gruz jest przesiany i wydzielimy z niego osobno popiół i żużel, to któryś odpad może mieć przedrostek „ex”? Czy na to potrzebna jest jakaś specjalna decyzja?
Podkłady betonowe − odpad czy nie
Pytanie: Pytanie: Firma X chce odsprzedać do dalszego wykorzystania firmie Y podkłady betonowe z rozbiórki. Czy firma Y może je przyjąć bez KPO? Czy należy to traktować jako odpad?