Zużyte czyściwa z zakładu produkcyjnego – kto będzie figurował jako wytwórca odpadów
Przedsiębiorstwo wykorzystuje podczas procesów produkcyjnych czyściwo. Czyściwo jest dostarczane przez firmę, która potem także odbiera te zużyte czyściwa. Wyjaśniamy, kto w takim przypadku jest wytwórcą odpadów.
Które odpady można zaklasyfikować jako powstałe w związku z eksploatacją instalacji
Pytanie: Pytanie:W naszej firmie używamy środków chemicznych do mycia narzędzi. Zlewki z mycia są odpadem niebezpiecznym. Czy można go zaklasyfikować jako odpad wytworzony poza instalacją? Podczas produkcji paneli i zabudów generujemy inne odpady chemiczne, które powstają w instalacji. Dotychczas odpady chemiczne oddawaliśmy pod jednym kodem jako odpad instalacyjny, przez co przekraczaliśmy ilość z pozwolenia na wytwarzanie odpadów. W tym momencie widzimy, że spora część odpadów chemicznych to zlewki i popłuczyny z mycia narzędzi i przemywania niektórych elementów. Chcielibyśmy je ewidencjonować pod kodem 07 02 04* poza instalacją. Według definicji nie będziemy potrzebować pozwolenia na ten kod, ponieważ będzie on poza instalacją. Podobną sytuację mamy ze stalą, którą oddajemy pod kodem 12 01 01. Jednakże oprócz stali z instalacji zdarza nam się również złomować stare konstrukcje z hali. Wydaje nam się, że jest to zła klasyfikacja i powinniśmy takie konstrukcje traktować jako odpad 17 04 05, wytworzone poza instalacją. Czy taka interpretacja jest poprawna?
Jakie części urządzeń są wyłączone z przepisów ustawy o ZSEiE
Niektóre części składowe montowane w urządzeniach nie podlegają przepisom ustawy o ZSEiE, a co za tym idzie − przedsiębiorca jest zwolniony z wielu obowiązków. Muszą być jednak spełnione 3 przesłanki.
Jak sprawdzić, czy oddajesz odpady uprawnionej firmie
Wytwórca odpadów może ponieść konsekwencje za to, że przekazał odpady firmie, która nie ma stosownych uprawnień. Lepiej więc sprawdzić wcześniej, z kim nawiązujemy współpracę.
Ewidencja odpadów z nadleśnictwa
Pytanie: Pytanie: Nadleśnictwo ma problem z niesegregowanymi odpadami komunalnymi. Firma odbierająca nie chce przyjmować odpadów, jeżeli nie wystawimy karty przekazania odpadu. Z naszej wiedzy wynika, że wytwórcy odpadów komunalnych są zwolnieni z obowiązku prowadzenia ewidencji z grupy 20 zgodnie z art. 66 ust. 4 pkt 1 lit. a. Jednak firma twierdzi, że ten artykuł nas nie dotyczy i jesteśmy zbierającymi, a nie wytwarzającymi odpady i w wyniku tego powinniśmy złożyć korektę wniosku, dodając kody z grupy 20 jako zbierający, a nie wytwarzający. Dodam, że sprzątamy lasy i wywozimy śmieci. Czy jesteśmy zatem zbierającymi, czy wytwarzającymi odpady?
Czy papier, w który są pakowane wędliny w sklepach, zalicza się do opakowań
Czy sprzedawcy, którzy pakują produkty spożywcze w papier, są traktowani jak wprowadzający opakowania? Czy muszą składać sprawozdanie opakowaniowe? Wszystko zależy od wielkości sklepu.
Czy jednoosobowa działalność musi być wpisana do rejestru BDO
To, czy firma musi posiadać wpis do rejestru BDO, nie zależy od jej wielkości, ale od tego, ile i jakiego rodzaju odpady wytwarza. Szczegóły w tekście.
Przed nami kolejne zmiany w przepisach odpadowych
Na początku nowego roku mają wejść w życie niektóre przepisy ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Podpowiadamy, na co się przygotować.