Ile województw, tyle sprawozdań o odpadach
Pytanie: Pytanie: Nasza firma prowadzi działalność na terenie różnych województw. Siedzibę mamy w województwie śląskim. W 2020 roku odpady wytwarzane były również w województwie dolnośląskim (większość w trakcie robót liniowych). Przekazywane były do firm mających stosowne zezwolenie na terenie województwa śląskiego oraz dolnośląskiego. W związku z tym mam pytania:1) Czy powinniśmy sporządzić dwa sprawozdania roczne: jedno do marszałka województwa śląskiego, a drugie do dolnośląskiego?2) Czy przekazanie wytworzonych odpadów w jednym województwie do odbiorcy z innego województwa ma wpływ na miejsce złożenia sprawozdania?
Czy odpady opakowaniowe można zaliczyć do odpadów powstających poza instalacją
Często po rozpakowaniu różnych towarów zostają puste opakowania z papieru i tektury oraz tworzyw sztucznych (np. folia, styropian). Jak je zaklasyfikować – do odpadów powstających w instalacji czy poza nią?
Czy odpady niebezpieczne można przekazywać tylko raz w miesiącu
Jeżeli przedsiębiorca dysponuje miejscem, w którym może zgromadzić większą ilość odpadów niebezpiecznych (np. z 30 dni), może je przekazywać na koniec miesiąca. Są jednak pewne wyjątki.
Czy odbiorca odpadów może żądać oświadczenia o zwolnieniu z ewidencji
Ustawa o odpadach dopuszcza możliwość niesporządzania dokumentu KPO, jeśli jeden z posiadaczy odpadów nie jest objęty obowiązkiem prowadzenia ewidencji odpadów. Jak zatem udokumentować przekazanie odpadów w takiej sytuacji?