Wymagania formalne dla placówek, które zbierają zużyte baterie
Pytanie: Czy szkoły, urzędy lub inne placówki, które zbierają zużyte baterie, muszą mieć podpisaną umowę z firmą zbierającą odpady? Jak to wszystko udokumentować?
Szkło okienne po remoncie – gdzie oddać i jak zaklasyfikować
Selektywna zbiórka odpadów szklanych jest ważnym elementem w procesie recyklingu szkła. Rodzaje szkła różnią się składem chemicznym, dlatego też każdy rodzaj stłuczki posiada własny proces uzdatniania.
Ruszyły prace nad przepisami dotyczącymi rozszerzonej odpowiedzialności producentów
Długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (tzw. pakiet ROP) ujrzał światło dzienne i trafił do konsultacji. Jakich zmian możemy się spodziewać?
Obowiązki sprawozdawcze recyklera
Pytanie: Przetwarzamy odpady w procesie R12 w instalacji. Które tabele musimy wypełnić w sprawozdaniu o gospodarowaniu odpadami w dziale XIII? Czy musimy zakładać osobne karty ewidencji (KEO) dla odpadów z przedrostkiem „ex”?
Jak zagospodarować odpady z gospodarstw rolnych
W poprzednim numerze omówiliśmy zasady postępowania z odpadami niebezpiecznymi powstającymi w gospodarstwie rolnym. W tym wydaniu skupimy się na pozostałych odpadach, których zagospodarowanie jest równie ważne, a zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić do przykrych konsekwencji.
Etykietowanie zbiorczych pojemników z odpadami niebezpiecznymi
Pytanie: Jeśli w firmie są zbierane resztki/zlewki chemiczne w pojemnikach o pojemności 3 l, to wówczas nie trzeba na tych pojemnikach umieszczać etykiet z oznaczeniem odpadów niebezpiecznych. Czy jeśli te pojemniki zostaną spakowane w zbiorcze kartony, żeby przekazać je firmie, która odbiera odpady, to już wtedy trzeba umieścić etykietę?
Dowiedz się, czy musisz mieć zezwolenie na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów
Nie zawsze zbieranie odpadów nakłada obowiązek uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów. Czasem wystarczy pozwolenie na wytwarzanie odpadów, a czasem żadna z tych decyzji nie jest potrzebna.
Czy wióry tytanowe to odpad? A może produkt uboczny?
Zgodnie z rozporządzeniem Rady (UE) nr 333/2011 pewne rodzaje złomu przestają być odpadami. Czy dotyczy to także złomu w postaci wiórów tytanowych?