KPO wystawiona dla niewłaściwego miejsca prowadzenia działalności
Pytanie: Pracownik, przez pomyłkę, wystawił KPO w grudniu zeszłego roku dla lokalizacji firmy, z której nigdy nie ewidencjonowaliśmy żadnych odpadów. KPO powstało na początku grudnia, a odbiorca odpadów, także przez pomyłkę, dokonał korekty masy odpadów tej karty, która obecnie jest w zakładce „Odrzucone”. Transport i przekazanie odpadów odbyło się fizycznie w grudniu 2022 roku, ale z innej lokalizacji (inne województwo). Z racji, że firma nigdy nie przekazywała odpadów z siedziby firmy, nie mamy tam wystawionego KEO na 2022 rok. Co zrobić w takiej sytuacji?
Ile rodzajów odpadów – tyle załączników VII
Pytanie: Czy przy tworzeniu aneksu VII na transport odpadów z zielonej listy odpadów (metale) trzeba mieć oddzielny aneks dla każdego kodu polskiego? Co, jeśli jeden kod z konwencji bazylejskiej, np. B1010 odpowiada wielu polskim kodom odpadu.
Ewidencja opakowań do sprowadzonych surowców
Pytanie: Czy w przypadku nabycia materiałów do produkcji poza granicami RP należy ewidencjonować opakowania, w które były te materiały pakowane?
Czy opakowania po środkach czystości używanych w firmie to odpady komunalne
Pytanie: Czy odpady, które ze względu na swój charakter i skład są podobne do odpadów z gospodarstw domowych, jednak mogące zawierać pozostałości substancji niebezpiecznych, np. Domestos używany do dezynfekcji i utrzymania czystości, lub inne tego typu odpady, można klasyfikować w firmie jako odpad komunalny? Czy istnieją jakieś objaśnienia ministerialne dotyczące tego typu odpadów niebezpiecznych w firmie?
Co zrobić, jeśli odbierający odpady nie potwierdził przejęcia odpadów za zeszły rok
Niestety zdarza się, że mimo próśb czy ponagleń firmy zbierające odpady nie potwierdzają ich przyjęcia w BDO. Ogromne trudności mogą sprawiać KPO z poprzedniego roku, które nie zostały zatwierdzone. Jak wybrnąć z tej sytuacji?
Nowe rozporządzenie w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów
Dnia 24 stycznia 2023 r. weszło w życie rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 28 grudnia 2022 r. w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych.
Zezwolenia na odbieranie ścieków z osadników – nowe przepisy
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu określania wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych i transportu nieczystości ciekłych.