Odpad powstały w wyniku świadczonej usługi – do kogo należy?

Pytanie: Czy powinniśmy wymagać od firm wykonujących naprawy naszych samochodów (karetek) posiadania wpisu do BDO? Czy po pozostawieniu części w warsztacie np. wymiana klocków hamulcowych lub oleju powinna zostać wystawiona karta przekazania odpad?

Maszyna do przetwarzania odpadów wycofana z eksploatacji – jaki to kod odpadu

Pytanie: Pod jakim kodem przekazać zużytą maszynę pochodzącą z instalacji do przetwarzania tworzyw sztucznych? Jako odpad z grupy 16, 17 czy 19? W decyzji na przetwarzanie w instalacji możemy wytworzyć odpady z grupy 19. Natomiast 16,17 możemy wytworzyć, ale poza instalacją a maszyna jest jej częścią.

Jaki kod nadać folii zabrudzonej w wyniku produkcji

Pytanie: Podczas procesu tłoki w urządzeniach są zabezpieczane folią, która po zakończeniu szarży staje się odpadem. Wydaje mi się, że jest to odpad podobny do odpadu z budowy, a konkretnie z remontów czyli 17 09 04 (Zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu inne niż 17 09 01, 17 09 02, 17 09 03). W remontowanych obiektach zabezpieczenia wykonuje się przy użyciu folii, która w czasie robót zostaje zabrudzona używanymi materiałami w zależności od tego jakie roboty były prowadzone - tynkarskie, malarskie, okładzinowe. Zatem folia zabrudzona materiałem budowlanym – gładzią, klejem, szpachlą, jest identycznym odpadem. Czy zatem taki dobór kodu jest poprawny.

Przekazywanie odpadów osobom fizycznym – co wolno a czego nie

Niewielu przedsiębiorców korzysta z możliwości przekazywania odpadów osobom fizycznym. Często wynika to z niewiedzy, a często po prostu z obawy przed formalnościami, jakie muszą wypełnić. Czy jednak jest to takie straszne na jakie wygląda?

Magazynowanie odpadów niebezpiecznych – przypomnienie obowiązujących zasad

Mimo tego, że zasady magazynowania odpadów w wielu aspektach są jednakowe dla wszystkich rodzajów odpadów, zarówno niebezpiecznych, jak i innych niż niebezpieczne, samo magazynowanie odpadów niebezpiecznych podlega pod bardziej rygorystyczne wymogi.

Jak przygotować firmę do audytu ISO pod kątem gospodarki odpadami

Wdrożony system zarządzania środowiskiem, BHP i jakością to w obecnych czasach standard. Coraz więcej firm ma certyfikaty zgodności z normami ISO. Wdrożyć systemy to duże wyzwanie, ale nie mniejszym jest – utrzymać certyfikaty. Jak przygotować firmę do audytu?

System kaucyjny rusza w Polsce od 2025 roku

Polski rząd w końcu 6 czerwca 2023 r. przyjął nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Nowelizacja przewiduje wprowadzenie systemu kaucyjnego na platikowe butelki. System kaucyjny będzie obowiązywał od 1 stycznia 2025 r. Czy wpłynie to na prowadzenie przedsiębiorstwa?