Transport odpadów wielkogabarytowych

Pytanie: Dostaliśmy od firmy zlecenia na jednorazowy odbiór odpadów wielkogabarytowych o kodzie 20 03 07. Usługa jednorazowa. Nie mamy z firmą zawartej umowy na odbiór odpadów. Czy w tym przypadku wystarczy pisemne zlecenie takiej usługi czy niezbędne jest zawarcie umowy na odbiór takich odpadów? Czy jeśli wystarczy zlecenie to prawidłowe będzie jeśli przekazujący wystawi nam KPO? Natomiast jeśli niezbędne będzie zawarcie umowy to czy my wystawiamy kartę KPOK w trybie odbioru?

Sprawozdawczość w I kwartale 2024 – obowiązki wytwórcy odpadów

Jak co roku firmy muszą wypełnić szereg obowiązków w zakresie ochrony środowiska. Wytwórcy odpadów mogą mieć także sporo obowiązków na głowie, w zależności od komponentów środowiska, z którymi mają do czynienia. Poniżej wykaz najważniejszych terminów jakie powinien mieć na uwadze taki podmiot.

Rozporządzenie w sprawie opłaty produktowej dla poszczególnych rodzajów opakowań już blisko

Jak wynika z Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, do końca tego roku ma zostać wydane rozporządzenie w sprawie opłaty produktowej dla poszczególnych rodzajów opakowań. Opłata produktowa to rodzaj kary dla przedsiębiorców za brak realizacji celów określonych w tzw. ustawie kaucyjnej.

Pomoc publiczna będzie wspierać przechodzenie na GOZ

19 października 2023 r. w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie udzielania pomocy inwestycyjnej na efektywne gospodarowanie zasobami i wspieranie przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027.

Organizacje odzysku opakowań

Wiele firm podpisuje umowę z organizacją odzysku opakowań, aby zapewnić sobie spełnienie wymagań prawnych. Jak działają takie organizacje i w jakim zakresie można z nimi współpracować? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Odpady z oczyszczalni ścieków

Jakie odpady powstają w wyniku działania oczyszczalni ścieków? W tym artkule zbiór informacji o rodzajach tych odpadów oraz prawidłowym gospodarowaniu.

Odpady medyczne – kompendium wiedzy

W placówkach medycznych, na przykład szpitalach i przychodniach, powstają odpady o charakterze medycznym. Jak z nimi postępować? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Oddawanie odpadów na składowisko

Pytanie: Czy odpad o kodzie 19 05 99 można poddać procesowi D5 na składowisku odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, jeżeli przy jego własnej wartości pH wartość parametru Rozpuszczony węgiel organiczny (DOC) przekracza 800 mg/kg , czyli dopuszczalną graniczną wartość określoną w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 16 lipca 2015 r. w sprawie dopuszczania odpadów do składowania na składowiskach (Dz.U. 2015 poz. 1277), natomiast odpad ten spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 28 grudnia 2022 r. w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 56)? Czy jednak, zgodnie z objaśnieniami pod tabelą, powinien on być zbadany najpierw alternatywnie przy L/S = 10 l/kg oraz pH między 7,5 a 8,0 i dopiero wtedy, jeśli parametr DOC nadal byłby przekroczony, zastosowanie ma zapis mówiący o uznaniu wymagań za spełnione w przypadku wartości wyższych niż określone w tabeli?