Odpady tekstylne w firmie – prawidłowe gospodarowanie

Czy odpady tekstylne w firmach wymagają innego sposobu zagospodarowania? Od stycznia pojawiają się informacje o nowym rozporządzeniu dotyczącym zakazu wyrzucania odpadów tekstylnych do odpadów zmieszanych. Warto przeanalizować, co dokładnie się zmieniło, ponieważ analiza stanu prawnego wskazuje, że sposób zbiórki odpadów w rzeczywistości nie ulega zmianie, zwłaszcza dla firm.

Nowe unijne przepisy w sprawie opakowań w 2025 roku

W dniu 11 lutego weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych. Unia Europejska wprowadza zmiany w gospodarce opakowaniowej, mające na celu ograniczenie nadmiernego zużycia surowców, poprawę efektywności recyklingu oraz zwiększenie bezpieczeństwa środowiska. Nowe regulacje przyczynią się do lepszego wykorzystania zasobów, będą wspierać gospodarkę o obiegu zamkniętym, zwiększą konkurencyjność oraz poprawią stabilność ekonomiczną.

Dofinansowanie na usuwanie nielegalnych odpadów w Polsce

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło, że z rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczone zostanie 200 milionów złotych na dofinansowanie usuwania nielegalnych odpadów w Polsce. Środki te trafią do dziewięciu samorządów z województw śląskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego oraz małopolskiego. Gminy otrzymają wsparcie na usunięcie odpadów stanowiących zagrożenie dla zdrowia mieszkańców i środowiska.

Czy RDF to przyszłość energetyki odpadowej?

W obliczu rosnącej liczby odpadów oraz potrzeby zmniejszenia wpływu na środowisko, poszukiwanie nowych, bardziej zrównoważonych źródeł energii staje się kluczowym wyzwaniem. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na znaczeniu, jest wykorzystywanie paliw alternatywnych, w tym RDF (Refuse Derived Fuel), w procesach energetycznych. Paliwa alternatywne, takie jak RDF, powstałe w wyniku przetworzenia odpadów, mogą stanowić ważny element w transformacji energetycznej.

Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów

Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów (np. w zakładzie pracy lub na terenie przedsiębiorstwa) wymaga przestrzegania nie tylko zasad BHP, ale również przepisów z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska.