Zmieniły się zasady współpracy z organizacją odzysku opakowań
W związku z wejściem 1 stycznia 2014 roku nowej ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, zmieniły się również zasady współpracy z organizacją odzysku.
Zmiany mogą usprawnić proces wydawania decyzji środowiskowych
Zdaniem RDOŚ powinno się wyjaśniać wszystkie okoliczności procedowanej sprawy na możliwie najwcześniejszym jej etapie.
Trwają prace nad ustaleniem rocznych poziomów odzysku i recyklingu
Ministerstwo Środowiska przygotowuje nowe rozporządzenia, które określą minimalne roczne poziomy odzysku i recyklingu dla opakowań i odpadów opakowaniowych w okresie 2014-2020.
Składowiska odpadów azbestu muszą być szczelnie zabudowane
Odpady azbestu należy składować w opakowaniach, w specjalnie wykonanych zagłębieniach terenu, ze ścianami bocznymi zabezpieczonymi przed osypywaniem się.
Są środki finansowe na demontaż pojazdów wycofanych z eksploatacji
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela dofinansowania na inwestycje w zakresie demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz zagospodarowania odpadów powstałych w wyniku demontażu.
Producent wprowadzający na rynek małe ilości produktów nie zapłaci opłaty produktowej
Od 1 stycznia 2014 r. przedsiębiorcy, którzy w danym roku kalendarzowym wprowadzili do obrotu produkty w opakowaniach ważących łącznie mniej niż 1 Mg będą zwolnieni z opłaty produktowej.
Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie są opodatkowane
Pytanie: Czy opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowią dla gminy czynności opodatkowane? Czy dla spółki, która wykonuje na rzecz gminy unieszkodliwiania odpadów usługa ta podlega opodatkowaniu VAT? Jak udokumentować usługę – notą obciążeniową czy fakturą?
Nie trzeba utylizować odpadów z przetworzonych włókien tekstylnych
Pytanie: W naszej firmie wytwarza się kilkadziesiąt ton rocznie odpadów o kodzie 04 02 22. Utylizowanie ich w przedsiębiorstwie komunalnym jest dość kosztowne. Czy istnieje tańszy sposób utylizacji takich odpadów?