Zostało mało czasu na złożenie rocznego sprawozdania do KRUiTZ

Do 31 marca trzeba przekazać do WIOŚ roczne sprawozdanie o przekroczeniu transferów zanieczyszczeń i odpadów do Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń.

Zespół ds. analiz rozwiąże problemy wdrażania ustawy śmieciowej

16 stycznia 2014 r. minister środowiska powołał złożony z ekspertów zespół ds. analizy wdrażania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jego celem jest zidentyfikowanie głównych problemów związanych z wprowadzaniem przepisów w życie.

Za naruszenie przepisów ustawy opakowaniowej grozi kara nawet do 500.000 zł

Od początku roku obowiązuje nowa ustawa opakowaniowa. Warto dokładnie zapoznać się z jej przepisami, gdyż za ich nieprzestrzeganie przewidziane są surowe kary.

Właściciele niezamieszkałych nieruchomości sami muszą zorganizować odbiór odpadów komunalnych

Pytanie: Gmina nie objęła zorganizowanym systemem odbioru odpadów nieruchomości niezamieszkałych (przedsiębiorców). Kto w takim przypadku powinien sprawować kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów ustawy o utrzymaniu czystości w gminach np. posiadania umowy i dowodów uiszczania opłat za odbiór odpadów? Co robić w przypadku niewywiązywania się ze wspomnianych obowiązków przez właścicieli nieruchomości niezamieszkałych?

Wzory formularzy z uchylonych aktów prawnych są nadal ważne

Obowiązująca od stycznia 2013 roku ustawa o odpadach uchyliła wszystkie przepisy poprzedniej ustawy o odpadach. Stąd też akty wydane na podstawie odpowiednich artykułów „starej” ustawy również zostały uchylone.

Wpis do rejestru dopiero po utworzeniu bazy BDO

Pytanie: Pracownik Urzędu Marszałkowskiego poinformował mnie, że w przypadku gdy rozliczanie z odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych wykonuje w naszym imieniu organizacja odzysku, z którą mamy podpisaną umowę, to wówczas nie musimy posiadać rejestru w Bazie Danych o Odpadach. Czy ta interpretacja jest właściwa?

Przedsiębiorca, który nie przekaże zmieszanych odpadów do instalacji regionalnej, naraża się na karę

Firma, która odbiera od właścicieli nieruchomości zmieszane odpady komunalne, odpady zielone oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczone do składowania, ma obowiązek przekazać je do instalacji regionalnej lub zastępczej.

Postępowanie z odpadami powstającymi w mieszkaniu służbowym zależy od decyzji gminy

Pytanie: Obecnie zajmuję mieszkanie służbowe, które jest obsługiwane w ramach zagospodarowania odpadów przez zakład pracy. Czy muszę złożyć deklarację „śmieciową”, czy mieszkania służbowe są poza systemem gminnym?

Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi muszą być określone w ustawie

Trybunał Konstytucyjny uznał, że art. 6k tzw. ustawy śmieciowej jest niezgodny z konstytucją, w zakresie, w jakim pozwala gminom samodzielne ustalać stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.