Zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów traci ważność z kilku powodów 

Pytanie: Mam pytanie dotyczące zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów. Zgodnie z przepisami ustawy z 14 grudnia 2012 r. podobnie zresztą jak w przypadku dotychczasowych regulacji, zezwolenie na zbieranie odpadów i zezwolenie na przetwarzanie odpadów wydaje się na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. Oczywiste więc, że wygasa one z chwilą, gdy upłynie okres jego obowiązywania. Czy może ono jednak stać się nieważne z innych przyczyn?

 Zbieranie i magazynowanie odpadów to dwa różne procesy

Rozróżnienie magazynowania i zbierania odpadów jest bardzo ważne. Zbieranie odpadów wymaga bowiem zezwolenia a magazynowanie już nie. Obie działalności są do siebie bardzo podobne i zanim weszła nowa wersja ustawy o odpadach rodziły się w tej kwestii wątpliwości. 

Zezwolenie na transport odpadów nie zawsze potrzebne

Pytanie: W naszej firmie powstają ścieki przemysłowe pochodzące z procesu mycia elementów metalowych przed malowaniem. Ścieki te transportowane są do firmy zewnętrznej w celu utylizacji. Transport ścieków odbywa się w paleto-pojemnikach, które zapewnia odbiorca ścieków. Czy na wykonywanie transportu ścieków przemysłowych z naszej firmy do odbiorcy ścieków potrzebne jest nam zezwolenie na transport? Na jakiej podstawie można stwierdzić, że ścieki te nie są towarem niebezpiecznym i nie podlegają przepisom o transporcie towarów niebezpiecznych, czy np. poprzez zlecenie badania ścieków w laboratorium?

Ułatwienia dla przedsiębiorców wprowadzających niewielkie ilości baterii i akumulatorów

Przyjęty przez Rząd w lutym tego roku projekt nowelizacji ustawy o bateriach i akumulatorach zakłada, że małe firmy będą zwolnienie z obowiązku osiągania wymaganych poziomów zbierania zużytych baterii i akumulatorów oraz z uiszczania opłaty produktowej.

Są trzy powody odmowy wydania zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów

Odmowa wydania zezwolenia może nastąpić z przyczyn faktycznych, planistycznych i prawnych. Zatem jeśli wniosek o wydanie zezwolenia odpowiada warunkom formalnym, dołączono wszystkie wymagane załączniki i nie zachodzi żadna ze wskazanych przyczyn, to zezwolenie musi być wydane.

Odpady można wykorzystać do likwidacji zagrożeń

Odpady w postaci słomy, o kodzie ex 02 01 03 mogą być wykorzystane jako naturalna zapora przeciwolejowa w akcjach likwidacji zanieczyszczeń olejowych w strefie brzegowej (proces odzysku R3).

Odpady komunalne – najnowsze trendy w realizacji inwestycji

Dobry projekt odpadowy jest coraz trudniejszy w realizacji. Wymaga zaangażowania dużych środków, rozważenie skomplikowanych wariantów technicznych, zapewnienia dopływu do instalacji odpowiedniego strumienia śmieci oraz ustalenia opłat za świadczenie usług utylizacji odpadów.

Nowe inwestycje na zamkniętym składowisku dopiero po upływie 50 lat

Po zakończeniu procesu rekultywacji składowiska odpadów często pojawia się pomysł jego nowego zagospodarowania. Nie każda tez inwestycja może być realizowana na terenie składowiska, zwłaszcza tego gdzie były składowane odpady niebezpieczne.

Nowe interpretacje Departamentu Gospodarki Odpadami ułatwią stosowanie przepisów

Departament Gospodarki Odpadami Ministerstwa Środowiska wydał w lutym tego roku dwie interpretacje dotyczące obliczania poziomów odzysku i recyklingu odpadów w przypadku rozpoczęcia i kontynuacji działalności oraz przystąpieniu do porozumienia.

Nie wnosi się opłaty środowiskowej za jedno auto firmowe

Pytanie: Jeżeli posiadamy firmowy samochód osobowy zarejestrowany po 1.05 2005 r., a nasze produkty wysyłamy do klienta w kartonowych pudelkach, to czy spoczywa na nas obowiązek składania sprawozdań z zakresu ochrony środowiska?