Wytwórca zakaźnych odpadów medycznych musi udokumentować ich unieszkodliwienie

Zakaźne odpady medyczne i weterynaryjne to szczególna grupa odpadów. Aby być zwolnionym z odpowiedzialności za przetwarzanie, nie wystarczy przekazać ich uprawnionemu podmiotowi. Wytwórcy takich odpadów muszą uzyskać dokument, który potwierdzi ich unieszkodliwienie.

Unieszkodliwianie odpadów wydobywczych wymaga gwarancji finansowej 

Ministerstwo Środowiska pracuje nad nowym rozporządzeniem w sprawie gwarancji finansowej dla obiektów unieszkodliwiania odpadów wydobywczych. Projekt został skierowany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

Producent musi rozliczać się za korzystanie ze środowiska

Pytanie: Czy producent lub importer musi rozliczać się za korzystanie ze środowiska, wprowadzanie do obrotu opakowań i z wytwarzanych odpadów? W jaki sposób ewidencjonować wprowadzone do obrotu opakowania i jakie sprawozdanie w tej sprawie złożyć?

Opakowanie zwrotne staje się odpadem dopiero, gdy straci przydatność do kolejnego użycia

Pytanie:    Firma A, od której kupujemy produkt w opakowaniu, traktuje ten produkt jako opakowanie zwrotne za które nie płacimy (opakowanie jest kaucjonowane) oraz wyznacza na fakturze firmę B, która ma odbierać te opakowania (firma B czyści te opakowania i zwraca do firmy A). Czy jesteśmy zobowiązani traktować to opakowanie jako odpad wytworzony u nas, ewidencjonować i zamieszczać jego masy w zbiorczym zestawieniu o rodzajach i ilości odpadów? Firma B przesyła do nas karty przekazania odpadu i twierdzi, że jest on wytworzony u nas więc musimy go ewidencjonować – czy to prawda? Jakie przepisy do tego zobowiązują?

Odpad można uznać za produkt uboczny jeśli jego wykorzystanie jest pewne 

Niektóre substancje powstające podczas różnych procesów produkcji nie zawsze są traktowane jako odpad. Można je uznać za produkt uboczny, ale pod warunkiem że spełnią wszystkie określone przepisami warunki. Przede wszystkim musi być gwarancja, że zostaną ponownie wykorzystane.

Nowe wymogi dotyczące spalarni odpadów

Projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska ma zaimplementować do polskiego prawodawstwa wymogi ustalone w europejskiej dyrektywie 2010/75/UE. Założeniem dyrektywy jest ograniczenie niekorzystnego oddziaływania instalacji przemysłowych na środowisko.

Niektóre instalacje odpadowe wymagają pozwolenia zintegrowanego

Instalacje, których funkcjonowanie ze względu na rodzaj i skalę prowadzonej działalności może powodować znaczne zanieczyszczenie środowiska, wymagają posiadania pozwolenia zintegrowanego. Zaliczają się do nich również instalacje w gospodarce odpadami.

Nie każdy wytwórca odpadów musi prowadzić ich ewidencję

Ewidencję ilościową i jakościową odpadów muszą prowadzić - z pewnymi wyjątkami - posiadacze odpadów. Posiadacz to wytwórca odpadów lub osoba fizyczna i prawna oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, będące w posiadaniu odpadów.

Można ubiegać się o dotacje na gospodarowanie odpadami komunalnymi

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela pożyczek dla gmin na rozwój systemów gospodarowania odpadami komunalnymi. Wsparcie przewidziano również dla przedsiębiorców, którzy zainwestują w budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych.