Unia Europejska może wstrzymać wypłatę dotacji na gospodarkę odpadami
Komisja Europejska uzależniła wypłaty środków finansowych na gospodarowanie odpadami komunalnymi od wprowadzenia w Polsce krajowego programu zapobiegania powstawaniu odpadów. Do końca września 2014 roku Polska musi również zatwierdzić wojewódzkie plany gospodarki odpadami.
Rekultywacja składowiska – najważniejsze wymogi formalne i techniczne
Rekultywację składowiska odpadów trzeba przede wszystkim uzgodnić z odpowiednimi organami. Zarządzający składowiskiem musi uzyskać stosowne decyzje administracyjne, zaplanować cały proces i czuwać nad jego przebiegiem.
Przetwarzanie pozostałości produkcyjnej nie zawsze jest odzyskiem odpadów
Pytanie: W naszym zakładzie w wyniku procesów produkcyjnych powstają pozostałości. Aby można je było ponownie wykorzystać w procesie produkcyjnym niezbędne jest poddanie ich niewielkiej obróbce, typu skruszenie, zmielenie. Czy prowadzenie takiego procesu jest odzyskiem odpadów? Czy producent powinien uzyskać w tym celu odpowiednie pozwolenie?
Prawidłowa gospodarka odpadami zmniejsza koszty prowadzenia działalności gospodarczej
Obowiązek gospodarowania odpadami spoczywa na wszystkich wytwórcach odpadów, niezależnie czy są to małe zakłady usługowe czy duże firmy produkcyjne. Zaniedbania w tej kwestii generują niepotrzebne koszty i zwiększają ryzyko kary w w przypadku kontroli ze stron organów ochrony środowiska.
Nowelizacja ustawy o bateriach i akumulatorach już uchwalona
Od 2015 roku przedsiębiorcy wprowadzający na rynek baterie lub akumulatory będą musieli sporządzać sprawozdania o masie przedmiotów wprowadzanych do obrotu. Obowiązek ten będzie dotyczył również przedsiębiorców zajmujących się recyklingiem tych przedmiotów. To tylko część zasad jakie wprowadzi uchwalona przez sejm ustawa.
Niektóre preparaty smarowe trzba poddać recyklingowi dopiero w 2017 roku
Przedsiębiorcy wprowadzający na rynek preparaty smarowe muszą zapewnić odzysk i recykling odpadów poużytkowych tego rodzaju. Poziomy te począwszy od roku 2014 do roku 2020 będą sukcesywnie rosnąć.
Nie potrzeba zezwolenia na nieprofesjonalne zbieranie odpadów
Nieprofesjonalnym zbieraniem odpadów może zajmować się każdy, kto prowadzi działalność inną niż działalność gospodarcza w zakresie gospodarowania odpadami. Może to być zarówno przedsiębiorca, jak też inna jednostka organizacyjna, która nie jest przedsiębiorcą.
Nie będzie można składować odpadów przeznaczonych do recyklingu
Komisja Europejska chce doprowadzić do całkowitego zredukowania ilości odpadów. Do 2030 roku recyklingiem ma być objętych 70% odpadów komunalnych oraz 80% odpadów opakowaniowych. Natomiast od 2025 roku zostanie wprowadzony zakaz składowania odpadów nadających się do recyklingu.
Nie będzie limitów opłat za odbiór śmieci
Określenie w ustawie maksymalnych stawek za odbiór śmieci mogłoby spowodować duże zamieszanie. Większa część gmin musiałaby bowiem wydać nowe uchwały i ustalić nowe stawki, co byłoby niezgodne z warunkami rozstrzygniętych już przetargów.