Za szkody wyrządzone środowisku można trafić do więzienia

Nieprawidłowe przetwarzanie, unieszkodliwianie lub transport odpadów mogą wywołać poważne szkody w środowisku. To z kolei skutkuje odpowiedzialnością karną. Za tego typu przestępstwa przewidziano nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Przyjęcie zużytych akumulatorów nie zobowiązuje sprzedawcy do wystawienia karty przekazania odpadu

Pytanie: We wrześniu 2013 roku kupiliśmy akumulatory, a przy zakupie zdaliśmy stare. Pracownik nie poinformował o tym zakupie osoby zajmującej się prowadzeniem ewidencji odpadów. Teraz po głębszej analizie danych zakup wyszedł na jaw. Czy przedsiębiorstwo, w którym kupowaliśmy akumulatory, ma obowiązek z datą wcześniejszą potwierdzić zwrot akumulatora (czyli w czerwcu 2014 roku, że zakupiliśmy we wrześniu 2013 roku)? Jak to wprowadzić do ewidencji, jeżeli karta przekazania odpadu nie zostanie wystawiona z datą wrześniową?

Przedsiębiorca nie musi wiedzieć kto złożył na niego skargę do WIOŚ

Skargi i wnioski składane do wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska muszą zawierać dane osoby, która je wnosi. Jednak przedsiębiorca nie może domagać się od inspektora udzielenia informacji, kto taką skargę złożył. 

Plany inwestycyjne uzupełnieniem wojewódzkich planów gospodarki odpadami

Do sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o odpadach. Zgodnie z nim zarządy województw będą musiały opracować plany inwestycyjne w zakresie gospodarki odpadami. Plany te mają ułatwić uzyskanie funduszy unijnych na realizację projektów związanych z gospodarką odpadową.

Nowe oznaczenia na opakowaniach ułatwią segregację odpadów

Ministerstwo Środowiska opracowało nowe wzory oznaczeń, które można będzie umieszczać na opakowaniach. Mają one ułatwić identyfikację materiału, z którego wykonane są te opakowania i przyczynić się do efektywniejszego recyklingu odpadów z nich powstających.

Nowe możliwości finansowania projektów z zakresu gospodarki odpadami

Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Polskie Inwestycje Rozwojowe utworzyli fundusz, który ma wspierać małą infrastrukturę samorządową. Pieniądze można wykorzystać na realizację inwestycji z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi oraz gospodarki wodno- kanalizacyjnej.

Można zmniejszyć częstotliwość badań na składowisku jeśli pozwolą na to wyniki monitoringu

Jeżeli z wyników monitoringu prowadzonego przez okres pięciu lat od dnia zamknięcia składowiska odpadów wynika, że składowisko nie stwarza zagrożenia dla środowiska, można zmniejszyć częstotliwość badań niektórych parametrów wskaźnikowych.

Można ubiegać się o dotacje na „bomby ekologiczne”

 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela pomocy finansowej na tzw. „bomby ekologiczne” czyli przedsięwzięcia wskazane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jako stwarzające szczególne zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Lotnisko musi mieć pozwolenie na wytwarzanie odpadów, jeśli jest ich więcej niż 5.000 t rocznie

Pytanie: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydając aktualizację decyzji na wytwarzanie odpadów zaznaczyła w argumentacji, że lotnisko należy traktować jako instalację. Czy to słuszne stanowisko? W myśl zapisów P.O.Ś. Dział IVPozwolenia na wprowadzanie do środowiska substancji lub energiiRozdział 1Przepisy ogólneArt. 180.Eksploatacja instalacji powodująca:1) wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza,2) wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi,3) wytwarzanie odpadów,4) (uchylony),5) (uchylony),jest dozwolona po uzyskaniu pozwolenia, jeżeli jest ono wymagane. Art. 180a.Pozwolenie na wytwarzanie odpadów jest wymagane do wytwarzania odpadów:1) o masie powyżej 1 Mg rocznie – w przypadku odpadów niebezpiecznych lub2) o masie powyżej (…) Czy zatem trzeba być instalacją żeby mieć pozwolenie na wytwarzanie odpadów? Czy wystarczy przekraczać limit 1 MG rocznie i decyzja jest wtedy już wymagana, niezależnie czy dana działalność jest instalacją czy też nie?