Zwiększenie ilości wytwarzanych odpadów nie zawsze wiążę się z koniecznością uzyskania nowego pozwolenia
Pytanie: W zakładzie spożywczym głównym odpadem jest odpadowa tkanka zwierzęca i osad poflotacyjny z podczyszczalni ścieków. Posiadamy pozwolenie na wytwarzanie odpadów na 1000 Mg. Jednak przewidujemy, że w przyszłym roku ilości wytwarzanych odpadów będzie większa niż określona w pozwoleniu (ok. 2000 Mg). Czy w związku z tym powinniśmy ubiegać się o zmianę pozwolenia?
Zużyte urządzenia przeciwpożarowe to wyjątkowy odpad
Odpady powstające z większości przeciwpożarowych urządzeń sygnalizacyjnych są odpadami promieniotwórczymi. W ich wypadku nie ma zastosowania ustawa o opadach. Sposób gospodarowania nimi reguluje ustawa - Prawo atomowe.
Zignorowanie obowiązku prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych może dużo kosztować
Nawet 500.000 zł grozi przedsiębiorcy wprowadzającemu produkty w opakowaniach, jeśli nie wywiąże się z obowiązku przeprowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych.
Zakaźne odpady medyczne można tylko spalić
Podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych oraz prowadzące diagnostykę medyczną lub medyczne doświadczenia naukowe muszą przestrzegać szczególnych wytycznych w zakresie zagospodarowania odpadów medycznych.
Za niewłaściwe pozbycie się odpadów grożą podwyższone opłaty środowiskowe
Jeżeli przedsiębiorca wykonuje działalność, na którą nie uzyskał wymaganego pozwolenia lub gospodaruje odpadania w niewłaściwy sposób, będzie musiał zapłacić większą kwotę na korzystanie ze środowiska.
Wymogi w zakresie transportu komunalnych osadów ściekowych
Wytwórca komunalnych osadów ściekowych może je przetransportować własnymi środkami transportu na miejsce ich stosowania, odzysku lub unieszkodliwiania, bez uzyskiwania wpisu do rejestru (obecnie zezwolenia na transport odpadów).
Posegregowane odpady można sprzedawać
Dzięki pawilonom sortowniczym można zagospodarować większość odpadów już na etapie ich odbioru i segregacji. Zgromadzone w nich surowce wtórne można sprzedać firmom recyklingowym, odpady organiczne - producentom kompostu.
NIK skontroluje firmy odbierające odpady
Pojawiły się sygnały, że odpady odbierane od mieszkańców nie zawsze trafiały na miejsca do tego przeznaczone, a więc na koncesjonowane wysypiska. Niektóre firmy zostawiały śmieci w lesie. Sytuację tę ma zbadać Naczelna Izba Kontroli.
Można ubiegać się o dotacje na gospodarowanie odpadami w przedsiębiorstwie
Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dotacje na inwestycje związane z ograniczaniem wytwarzania odpadów w przedsiębiorstwie lub gospodarowaniem już powstałymi odpadami. Pomoc finansowa będzie obejmowała także działanie związane przygotowaniem odpadów do ponownego użycia, recyklingiem lub odzyskiem.