Zmiany w przepisach unijnych dotyczących gospodarki odpadami

Parlament Europejski chce wprowadzić zmiany w obowiązujących przepisach dotyczących gospodarki odpadami w krajach członkowskich. Projektowane zmiany wynikają bezpośrednio z obowiązku prawnego dotyczącego dokonania przeglądu celów w zakresie gospodarowania odpadami. Polski Rząd nie akceptuje wszystkich rozwiązań prawnych proponowanych w projekcie nowelizacji unijnych dyrektyw.

Wzrosną opłaty za składowanie odpadów na wysypiskach

Ministerstwo Środowiska planuje podwyższyć opłaty za składowanie niektórych rodzajów odpadów. Chce w ten sposób zmotywować Polaków dopoddawania odzyskowi i recyklingowi większej ilości odpadów i zmniejszyć tym samym ich szkodliwy wpływ na środowisko.  

W 2015 roku będą wyższe stawki za niedotrzymanie poziomów odzysku i recyklingu

Jeśli przedsiębiorca nie zapewni wymaganych poziomów odzysku i recyklingu odpadów powstałych z produktów, zobowiązany jest do zapłaty opłaty produktowej. W przyszłym roku opłaty te będą wyższe niż dotychczas.

Pozostałość technologiczna nie musi być odpadem

Pytanie: Do procesu technologicznego używany jest koks. Podczas rozładunku, magazynowania oraz podczas załadunku do pieca powstaje drobna frakcja, której nie można użyć do procesu technologicznego. Jednak po zbrykietowaniu drobnej frakcji „nowy koks” może zostać zużyty jako pełnowartościowy opał. Czy wytwórca drobnej frakcji musi posiadać decyzję na wytwarzanie odpadów (trudno o kod w katalogu odpadów)? Czy wytwórca „brykietu koksowego” powinien posiadać decyzję na odzysk. Wytwarzaniem odpadów zajmuje się podmiot, w którym nie jest wytwarzana drobna frakcja koksu. Czy przy ewentualnej decyzji na przetwarzanie odpadów potrzebna będzie decyzja środowiskowa?

Obowiązkowe odblaski na śmieciarkach

Trwają prace nad rozporządzeniem ministra środowiska w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów. Zgodnie z projektowanymi przepisami, pojazdy przeznaczone do transportu odpadów, trzeba będzie wyposażyć w specjalne tablice odblaskowe.

Obowiązki przedsiębiorców dotyczące ochrony środowiska – styczeń 2015 r.

Przedsiębiorcy, prowadząc działalność gospodarczą, podlegają licznym obowiązkom wynikającym z przepisów o ochronie środowiska. Niewywiązanie się z terminów niesie ze sobą wiele konsekwencji. Dlatego też dla ułatwienia zamieściliśmy tabelę z wykazem obowiązków przedsiębiorcy na styczeń 2015 roku. W kolejnych numerach opublikujemy wykaz obowiązków na pozostałe miesiące.

Nie można unikać odpowiedzialności za odpady nabyte wraz z kupioną działką

Jeżeli firma kupi działkę, na której zalegają odpady, staje się ich posiadaczem i musi je usunąć. Nie jest ważne w tej sytuacji, kto te odpady wcześniej wytworzył i ciężko będzie udowodnić organom kontrolnym, że śmieci należą do kogoś innego.

Kapitał zakładowy organizacji odzysku nie może pochodzić z kredytu

Firmy wprowadzające na rynek opakowania i produkty w opakowaniach muszą wywiązać się z wielu obowiązków narzucanych przez prawo. Dużą część z nich można jednak przekazać organizacji odzysku. Przed podpisaniem umowy z organizacją należy koniecznie upewnić się, czy spełnia ona wszystkie wymagania.