Zwrot nadwyżki opłaty recyklingowej możliwy do końca 2018 roku
Jeżeli przedsiębiorca niepotrzebnie uiścił opłatę recyklingową lub zapłacił więcej, niż jest wymagane – może ubiegać się o zwrot takiej nadwyżki.
Wykorzystanie złomu do produkcji elementów metalowych
Firmy działające w przemyśle metalowym mogą wykorzystać do produkcji swoich wyrobów złom. Plusem takiego działania są przede wszystkim mniejsze koszty produkcji, gdyż z reguły jego cena jest dużo niższa od półproduktów powstających w procesie produkcyjnym bezpośrednio z surowców naturalnych.
Uprawnienia jednego z członków konsorcjum wystarczą, by wystartować w przetargu
Jeśli konsorcjum chce wystartować w przetargu na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, a jednym z warunków jest posiadanie wpisu do działalności regulowanej, nie oznacza to, że wszyscy członkowie konsorcjum muszą go mieć. Wystarczy, że jeden z nich spełnia to kryterium.
Pomyłki w ewidencji odpadów — jak je skorygować
Można, a nawet trzeba, poprawiać błędy popełnione na karcie przekazania lub karcie ewidencji odpadu. Zaniedbanie tej kwestii może narazić przedsiębiorstwo na karę nie tylko za źle prowadzoną ewidencję, ale także błędnie przygotowane sprawozdanie na jej podstawie.
Opakowania tekstylne nie zawsze podlegają opłacie produktowej
Pytanie: Do zabezpieczania wyrobów na czas transportu przedsiębiorca stosuje rękawy z tkaniny dzianej. Czy ten rodzaj opakowań również podlega przepisom o opłacie produktowej?
Nieznany los aktów wykonawczych do ustawy o odpadach
Zakończył się już okres obowiązywania niektórych aktów prawnych wydanych na podstawie starej ustawy o odpadach. Zgodnie z przepisami ustawy z 2012 roku przestały one obowiązywać 24 stycznia 2016 r.
Najczęstsze błędy popełniane przy ubieganiu się o decyzje odpadowe
Błędnie sformułowany wniosek o wydanie decyzji w zakresie gospodarowania odpadami nie tylko wydłuży procedurę uzyskiwania decyzji umożliwiającej działanie, ale może też skutkować niekorzystnymi zapisami we wnioskowanym pozwoleniu lub zezwoleniach.
Kto zapłaci za uszkodzony pojemnik na śmieci
Jeżeli firma odbierająca odpady komunalne uszkodzi pojemnik na śmieci, może być zobligowana do pokrycia szkód. Jednak wszystko zależy od zapisów umowy z gminą i innych ustalonych przez nią zasad związanych z zagospodarowaniem odpadów komunalnych.