W jakim procesie można przetwarzać kable ze zużytych pojazdów?
Pytanie: Chcemy uruchomić instalację do przetwarzania odpadów w postaci kabli pochodzących ze stacji demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Będziemy te odpady separować i w rezultacie będą powstawały takie frakcje odpadów, jak: metale żelazne, metale nieżelazne, tworzywa sztuczne. Czy taka separacja kwalifikuje się do przetwarzania odpadów w procesie R4 – recykling lub odzysk metali i związków metali? Pytamy o ten konkretny proces, ponieważ możliwość potwierdzenia przetworzenia odpadów w procesie R4 jest warunkiem współpracy z przedsiębiorcami prowadzącymi stacje demontażu pojazdów oraz zakłady przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
W jakiej sytuacji trzeba zmienić pozwolenie na wytwarzanie odpadów
Pytanie: Prowadzę firmę produkcyjno-usługową. Obecnie posiadam pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Niedawno rozszerzyłem działalność – kupiłem maszynę do cięcia blachy i tnę blachę na zamówienie. Podczas tych czynności powstaje odpad o kodzie 17 04 05 – Żelazo i stal. Czy oprócz ewidencji i wykazywania ilości powstałego odpadu w rocznym zestawieniu o odpadach powinieniem ubiegać się o nowe pozwolenie i tak jak w przypadku pozostałych kodów odpadów kontrolować jego ilość?
Przywóz paliwa alternatywnego do Polski na nowych zasadach
GIOŚ wydał nowe wytyczne dotyczące przywozu do Polski odpadów w postaci paliwa alternatywnego (19 12 10). Dowiedz się, jakie warunki muszą spełnić te odpady, by można je było legalnie wwieźć na teren naszego kraju.
Przekazujesz swoje produkty dystrybutorowi? Dowiedz się, kto uiści opłatę produktową
Pytanie: Jesteśmy firmą produkcyjną, która swoje wyroby dostarcza do jednego odbiorcy, który potem wprowadza je na rynek. Nasze wyroby są zapakowane w karton papierowy z logo firmy. Łączna masa tych kartonów przekracza w ciągu roku 1 tonę. Kto w tej sytuacji powinien uiścić opłatę produktową – my (pomimo że nie wprowadzamy ich bezpośrednio na rynek) czy nasz odbiorca?
Odpady płynne czy ścieki przemysłowe – jak to rozróżnić
Posiadacz odpadów płynnych ma inne obowiązki związane z ich zagospodarowaniem niż posiadacz ścieków przemysłowych. Jeśli w twojej firmie powstają zarówno ścieki przemysłowe, jak i odpady płynne, musisz wiedzieć, jak je rozróżniać. Podpowiemy Ci jak.
Kiedy musisz zawrzeć indywidualną umowę na odbiór odpadów komunalnych?
Jeżeli gmina nie obejmie nieruchomości niezamieszkałych (czyli np. biur, przedsiębiorstw) systemem zbiórki odpadów komunalnych, właściciele tych nieruchomości muszą sami zawrzeć umowę na ich odbiór. Z kim nawiązać taką współpracę i co grozi za brak umowy na odbiór odpadów komunalnych?
Jakie decyzje odpadowe są potrzebne, gdy przetwarzasz w systemie online polipropylen?
Pytanie: Zajmujemy się przetwarzaniem w systemie online polipropylenu. Podczas prowadzenia tej działalności wytwarzamy ponad 100 kg odpadów niebezpiecznych. Czy powinniśmy mieć pozwolenie na wytwarzanie odpadów?
Jak postępować z zabrudzonymi czyściwami przemysłowymi?
Czyściwa są zaliczane do odpadów niebezpiecznych (przez to, że są zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi), dlatego jeśli używasz ich w swojej firmie, musisz zwrócić uwagę na prawidłowe postępowanie z nimi.