Odpady positowe z sortowni – co z nimi zrobić
Pytanie: Prowadzimy sortownię odpadów. Po sortowaniu często powstają odpady positowe (lub inaczej mówiąc nadgabarytowe), które nie nadają się już do dalszej obróbki. Co powinniśmy z nimi zrobić? Czy możemy je np. spalić?
Odpady medyczne – jak z nimi postępować, by uniknąć kłopotów
Odpady medyczne ze względu na swoje pochodzenie i skład mogą być naprawdę niebezpieczna dla życia i zdrowia ludzi. Dlatego też trzeba z nimi postępować ostrożnie i według ściśle określonych zasad. Dowiedz się, jakie obowiązki ciążą na wytwórcy odpadów medycznych.
Odpady budowlane – pięć zasad dotyczących zagospodarowania
Planując budowę lub remont, trzeba zadbać o bezpieczeństwo ludzi oraz środowiska. Powstałe w trakcie odpady mogą bowiem być szkodliwe, a z kolei pozbywanie się ich niezgodnie z przepisami może Cię narazić na kary. Jest pięć zasad, dzięki którym możesz uniknąć takiego ryzyka.
Nowe stawki opłaty produktowej dla wprowadzających sprzęt elektryczny
Od 1 stycznia 2017 r. mają obowiązywać nowe stawki opłaty produktowej za nieosiągnięcie rocznego poziomu zbierania zużytego sprzętu, poziomu odzysku lub poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu zużytego sprzętu. Dowiedz się, ile zapłacisz, jeśli Ty też nie wywiążesz się z tego obowiązku.
Kontrowersje wokół PCB – czy wolno korzystać z urządzeń które go zawierają
Pytanie: Zajmuję się projektowaniem sieci i instalacji elektrycznych. Podczas wizji lokalnych w użytkowanych obiektach inwestorów natrafiam na czynne baterie kondensatorowe z lat 70-tych, które zawierają PCB. Czy przepisy dopuszczają eksploatację urządzeń z PCB ? Czy istnieją przepisy, które w jakikolwiek sposób nakłaniają posiadaczy do pozbywania się tej substancji poprzez poprawną utylizację? Czy są jakieś instytucje które to kontrolują?
Koniec z darmowymi reklamówkami, czyli jak zachęcić ludzi do dbania o środowisko
Ministerstwo środowiska chce wprowadzić opłatę recyklingową w wysokości 1 zł za każdą nabytą w sklepie reklamówkę. Ma to zachęcić klientów do korzystania z toreb wielokrotnego użytku i tym samym zwiększyć dbałość o środowisko naturalne. Kiedy możemy spodziewać się tych zmian?
Finanse w odpadach, czyli jak zaoszczędzić na przekazaniu odpadów oraz jak na nich zarobić
Zagospodarowanie odpadów to bardzo duży problem w wielu branżach przemysłowych. Wiąże się nie tylko z koniecznością ich magazynowania, ale także wywozu i utylizacji śmieci, za co trzeba przecież płacić. Czy takie koszty można zredukować?
Dowiedz się, jak postępować z odpadami wytworzonymi na stacji paliw
Eksploatacja typowej stacji paliw, dzięki zastosowaniu najnowszych osiągnięć techniki, nie jest już tak dużym zagrożeniem dla środowiska, jak to bywało w przeszłości. Mimo to nadal trzeba dostosować się do zasad gospodarowania takimi odpadami (tym bardziej że niektóre mają właściwości niebezpieczne). Podpowiadamy, jak z nimi postępować.
Czy można sprzeciwić się nanoszeniu poprawek w SIWZ?
Pytanie: Pytanie: Gmina rozpoczęła procedurę przetargową na usługę odbioru i utylizacji odpadów medycznych. W specyfikacji istotnych warunków zamówienia podała termin realizacji zamówienia od 1 grudnia 2016 r. do 1 grudnia 2017 r. W trakcie postępowania zmieniła jednak zapisy w SIWZ dotyczące terminu realizacji na: od dnia podpisania umowy do 1 grudnia 2017 r. Opublikowała też zmodyfikowaną treść SIWZ – tekst jednolity. Nasza firma złożyła ofertę na poprzednim formularzu (z pierwotną datą realizacji zamówienia). Zamawiający poinformował nas jednak na piśmie, że daty, które podaliśmy w ofercie, są nieprawidłowe, ponieważ SIWZ została zmieniona. Swoją pomyłkę opisał jako niepowodującą istotnych zmian w treści oferty. Czy można zmieniać SIWZ w trakcie postępowania? Czy możemy się temu sprzeciwić?