Trzy sytuacje, w których nie musisz uiszczać opłaty produktowej
Opłata produktowa to rodzaj kary finansowej dla przedsiębiorcy, który nie osiągnął określonych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. Poznaj trzy przypadki, kiedy możesz uniknąć ponoszenia tych kosztów.
Pięć sposobów na unieszkodliwienie odpadów medycznych
Pytanie: Chcemy wystartować w przetargu na odbiór odpadów medycznych z placówek zdrowotnych. W przyszłości chcielibyśmy też zająć się zagospodarowaniem takich odpadów (oczywiście po uprzednim spełnieniu warunków formalnych). Jak można się pozbyć (lub unieszkodliwić) takich odpadów?
Nowe wytyczne w sprawie transportu odpadów dopiero od 2018 roku
W Dzienniku Ustaw opublikowano już długo wyczekiwane rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów. Żeby przygotować się do zmian, przedsiębiorcy będą mieli sporo czasu, bo rozporządzenie ma wejść w życie dopiero 24 stycznia 2018 r. A jakie zmiany wprowadzi?
Magazynujesz odpady dłużej, niż jest to dozwolone? Sprawdź, ile za to zapłacisz
Zbyt długie magazynowanie odpadów, a także przechowywanie ich wbrew ustalonym wymogom mogą obciążyć przedsiębiorstwo ogromnymi wydatkami. Tłumaczenie się nieznajomością przepisów w tej kwestii może zawieść. Dowiedz się więc, jakie są zasady magazynowania odpadów i unikaj niepotrzebnych wydatków.
Kto odpowiada za odpady wytworzone w wyniku świadczenia usług
Każda prowadzona działalność wiąże się z wytwarzaniem odpadów, ale czy zawsze oznacza to, że podmiot prowadzący działalność musi być wytwórcą tych odpadów? Rozwiewamy wątpliwości.
Kto musi złożyć zerowe sprawozdanie o odpadach komunalnych
Firma, która odbiera odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, musi do 31 stycznia 2017 roku złożyć półroczne sprawozdanie z tej działalności. Jakie informacje powinna podać, jeśli nie wykonywała w tym czasie działalności?
Kto może być autoryzowanym przedstawicielem i jakie ma obowiązki
Zagraniczne firmy, które dostarczaj sprzęt elektryczny i elektroniczny polskim przedsiębiorcom, mogą wyznaczyć autoryzowanego przedstawiciela, który w ich imieniu wykona obowiązki nałożone przez ustawę o zsee na wprowadzających sprzęt. Kto może zostać takim przedstawicielem, jakie ma obowiązki i jak nawiązać taką współpracę?
Kontrola WIOŚ – planowane zmiany w 2017 roku
Wraz z nadejściem nowego roku mają się zmienić przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w siedzibie przedsiębiorcy (również kontroli WIOŚ). Dowiedz się, co Cię czeka i czy możesz liczyć na jakieś uproszczenia.
Czyszczenie separatorów u klienta – czy wtedy też trzeba mieć pozwolenie na wytwarzanie odpadów?
Pytanie: Czy firma, która czyści u klienta separator samochodem asenizacyjnym (z separatora wyciągamy odpady o kodach 13 05 02* i 13 05 07*) musi mieć pozwolenie na wytwarzanie odpadów, czy wystarczy tyko zezwolenie na transport i zbieranie tych odpadów? Rocznie wytwarzamy ponad 1Mg odpadów niebezpiecznych. Za usługę wystawiamy tylko fakturę, nie odbieramy od klienta KPO, ponieważ firma, u której czyścimy separator, nie przejmuje na siebie obowiązku wytwórcy odpadów (my, jako czyszczący, jesteśmy wytwórcą). Jak w takim przypadku ewidencjonować takie odpady – wpisać je, że zostały one wytworzone w ramach świadczonych usług, a potem przekazać te odpady wraz z KPO firmie, która je zutylizuje? Napisaliśmy w tej sprawie do starostwa i otrzymaliśmy odpowiedź, że skoro nie prowadzimy instalacji, to nie jesteśmy wytwórcą odpadów. Ale przecież wytwarzamy te odpady w ramach usług? Czy podczas kontroli nie będziemy mieli problemów?