Przekazanie odpadów opakowaniowych do skupu – czy zalicza się do odzysku?

Przekazaliśmy organizacji odzysku obowiązek odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, tektury i metalu. Odpady opakowaniowe oddajemy innemu odbiorcy razem z komunalnymi. Czy jeżeli będziemy je teraz oddawać do skupu surowców wtórnych, to nadal musimy wypełniać obowiązek zapewniania wymaganych poziomów odzysku i recyklingu za pośrednictwem organizacji odzysku?

O jakie dokumenty z zakresu gospodarki odpadami może poprosić WIOŚ w trakcie kontroli?

Do kontroli WIOŚ warto się skrupulatnie przygotować. Nieokazanie dokumentów może zostać bowiem potraktowane przez inspektora jako utrudnianie czynności kontrolnych albo niewywiązanie się z ciążących na przedsiębiorcy obowiązków. Czy wiesz, jakich dokumentów co do gospodarki odpadami może zażądać inspektor?

Na jakim formularzu należy złożyć sprawozdanie odpadowe za rok 2017?

Dnia 15 marca 2018 r. mija termin złożenia sprawozdania z zakresu odpadów. Dowiedz się, jak wywiązać się z tego obowiązku zgodnie z prawem, by uniknąć kary.

Jak wyliczyć opłatę podwyższoną za składowanie odpadów?

Podmiot składujący odpady musi naliczać opłatę za korzystanie ze środowiska, a za brak wymaganego zezwolenia na składowanie odpadów grozi mu tzw. opłata podwyższona. Z tego artykułu dowiesz się, jak wyliczyć taką opłatę za 2017 rok.

Dowiedz się, co się zmieniło w zakresie odpadów niebezpiecznych!

20 grudnia Prezydent podpisał ustawę z 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadza zmiany w zakresie transportu towarów niebezpiecznych drogą lądową oraz klasyfikacji odpadów niebezpiecznych. Szczegóły poniżej.

Deska do prasowania – czy jest sprzętem zgodnie z ustawą ZSEE?

   Zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w interpretacji ustawy o zużytymsprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Jesteśmy firmą produkującą deski doprasowania. Mamy produkt, a w jego skład wchodzi gniazdo elektro, które jest podłączane do deski do prasowania. Pytanie brzmi, czy w myśl ustawy całyprodukt jest urządzeniem elektrycznym, czy jedynie samo przyłącze elektro?

5 najważniejszych zmian, które wprowadza Nowe prawo wodne

Nowa ustawa, która obowiązuje od 1 stycznia 2018 r. (poza paroma wyjątkami) powstała, by uporządkować systemu zarządzania gospodarką wodną. Wprowadzono tym aktem wiele zmian dla przedsiębiorców, urzędników i gospodarstw rolnych.

Baza danych o odpadach – kiedy zacznie obowiązywać?

Właściwy miejscowo marszałek województwa będzie prowadził rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Rejestr stanowić będzie integralną część BDO i będzie dostępny do publicznej wiadomości. Wpis podmiotu dokonywany będzie z urzędu lub na wniosek.