Uwaga! Nowe rozporządzenie dotyczące transportu odpadów
Od 24 stycznia pojazdy przeznaczone do przewożenia odpadów muszą posiadać oznaczenia zgodne ze wzorem zawartym w rozporządzeniu ministra środowiska z 7 października 2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów.
Polityka Surowcowa Państwa - czego dotyczy i w jaki sposób wpłynie na gospodarkę odpadami?
Projekt Polityki Surowcowej Państwa (PSP) ocenia krajowe zapotrzebowanie na surowce, proponuje sposoby gospodarowania ich udokumentowanymi zasobami i pozyskiwania nowych. Prezentuje zasady prowadzenia polityki surowcowej. Wejście w życie projektu PSP ma znacząco wpłynąć m.in. na rozwój technologii, stworzenie ułatwień gospodarczych i podatkowych dla przedsiębiorców. Jego celem jest racjonalne gospodarowanie zasobami, ale też upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy o surowcach i geologii.
Sprzęt przemysłowy – czy podlega przepisom ustawy o zużytym sprzęcie?
Jesteśmy małą firmą produkującą roboty przemysłowe oraz wykonującą usługi naprawy i serwisowania takich oraz innych maszyn u klientów. W związku z tym sprowadzamy do kraju sprzęt EiE służący serwisowaniu maszyn u klientów oraz odsprzedajemy jako wyłączny przedstawiciel na Polskę. Są dwa rodzaje tego sprzętu:
Wytwarzasz zaolejony szlam? Dowiedz się, jak go zagospodarować!
Gdy odpady w postaci szlamów są zanieczyszczone olejami, zgodnie z katalogiem odpadów należą do olejów odpadowych, co oznacza, że sposób postepowania z nimi powinien być taki jak z odpadami olejowymi. Jak postępować z tego typu odpadami?
Rekultywacja terenu krok po kroku
Jeśli prowadzenie Twojej działalność będzie obligowało do przeprowadzenia rekultywacji terenu pamiętaj, że czynność ta będzie wymagała wcześniejszego złożenia wniosku o wydanie decyzji w sprawie rekultywacji i zagospodarowania do starosty właściwego ze względu na miejsce prowadzonej działalności. Dowiedz się, jak przeprowadzić tę procedurę zgodnie z prawem.
Pojemnik na odpady komunalne – czy jest obowiązkowy?
Czy właściciel niewielkiego kiosku handlowego musi mieć kosz na śmieci? Okazuje się, że tak, nawet jeśli twierdzi, że odpadów nie wytwarza. Za brak takiego pojemnika można otrzymać grzywnę do 5.000 zł!
Opłata na publiczne kampanie edukacyjne – jak wyliczyć?
Opłatę za PKE w związku z wprowadzaniem na rynek krajowy produkty w opakowaniach wylicza się od 2014 roku włącznie. Wyróżnia się dwie metody realizacji publicznych kampanii edukacyjnych. Jak sprostać temu obowiązkowi?
Nadzór rynku w ochronie środowiska – o co chodzi?
Prowadzę handel detaliczny sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Otrzymałem zawiadomienie od WIOŚ o planowanym terminie rozpoczęcia kontroli w zakresie nadzoru rynku. Na czym będzie polegała ta kontrola?