Zmiany w prawie
Sprawozdania o opatach środowiskowych za 2018 r. należy składać na nowych formularzach określonych w rozporządzeniu ministra środowiska z 14 września 2019 r. w sprawie wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat (Dz.U. z 2018 r. poz. 2527).
Obowiązki podmiotów wprowadzających sprzęt, baterie i akumulatory
Podmioty wprowadzające sprzęt oraz baterie i akumulatory muszą osiągnąć minimalne roczne poziomy zbierania, a w przypadku sprzętu również poziomy odzysku oraz przygotowania do ponownego użycia i recyklingu.
Nowe poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych z gospodarstw domowych
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie rocznych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych. Organizacje odzysku opakowań muszą uwzględnić te poziomy w prowadzonej działalności. Poziomy obowiązują do końca 2030 roku.
Nowe poziomy odzysku i recyklingu odpadów wielomateriałowych
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe poziomy odzysku i recyklingu opakowań wielomateriałowych oraz opakowań po środkach niebezpiecznych. Poniżej szczegóły.
Kto i jak powinien wyliczyć zabezpieczenie finansowe
Podmioty, które wprowadzają sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych i nie korzystają z usług organizacji odzysku muszą wnieść tzw. zabezpieczenie finansowe. Jego wysokość oblicza się jako iloczyn stawki opłaty produktowej oraz masy sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych. Szczegóły poniżej.
Czy wymagane jest pozwolenie dla oczyszczalni ścieków?
Pytanie: Pytanie: Na terenie naszej oczyszczalni ścieków wytwarzamy 8 tys. Mg osadu/rok (ok. 2 tys. Mg suchej masy). Czy podlegamy pod obowiązek uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów? Jeśli tak, to czy powinna być brana pod uwagę całkowita, czy tylko sucha masa osadu?
Czy sprzedawcy odpadów pośredniczący w ich obrocie muszą wystawiać KPO?
Prawa i obowiązki sprzedawcy i pośrednika w obrocie odpadami zależą od tego, czy są oni jednocześnie posiadaczami odpadów. Jeżeli przedsiębiorca działa tylko jako sprzedawca lub pośrednik w obrocie odpadami, jego obowiązki sprowadzają się wyłącznie do uzyskania wpisu do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, o którym mowa w art. 49 ust. 1 ustawy o odpadach. Jeśli natomiast przedmiotem ich działalności są odpady niebezpieczne, muszą oni prowadzić również ewidencję odpadów.
Czy można stosować inne formularze KPO?
Pytanie: Pytanie: Odbiorca odpadów wystawia karty przekazania odpadów, jednak wygląda ona inaczej niż w rozporządzeniu. Czy stosowanie innego formularza jest niepoprawne? Czy to w rozporządzeniu jest rekomendowane, czy jednak firmy odbierające odpady mogą skorzystać z innych formularzy?