Trzy pytania dotyczące gospodarki odpadami

Pytanie: Nasz zakład ma jednostki zlokalizowane w różnych województwach. W województwie ABC, w zakładzie XYZ, wytwarzamy odpad niebezpieczny o kodzie 160121*. Jeżeli weźmiemy pod uwagę produkcję we wszystkich jednostkach na terenie całej Polski, to we wrześniu 2018 roku przekroczyliśmy 1 Mg/rok ilości wytwarzanych odpadów. Pytanie 1: Czy mamy rozliczyć ww. odpad osobno dla zakładu XYZ w województwie ABC, czy mamy/możemy go rozliczyć łącznie dla zakładów we wszystkich województwach? Pytanie 2: Odpad powstaje przy obcinaniu zaolejonych węży, które klient przyniósł do zakucia. Czy powinniśmy mieć pozwolenie na wytwarzanie takiego odpadu?Pytanie 3: Czy w związku z tym, że odpad powstaje z węża, który klient przyniósł do przecięcia, możemy go oddać z powrotem klientowi po wykonaniu usługi?

Opłata produktowa za zużyty sprzęt na przykładzie

Wprowadzający sprzęt ma obowiązek zorganizowania systemu zagospodarowania odpadów sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W celu zabezpieczenia funkcjonowania systemu ustawodawca nałożył na wprowadzających obowiązek osiągania minimalnych rocznych poziomów zbierania, odzysku oraz przygotowania do ponownego użycia i recyklingu zużytego sprzętu. Obowiązek ten dotyczy wprowadzających sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych i wprowadzających sprzęt inny niż przeznaczony dla gospodarstw domowych i może być wykonywany przez przedsiębiorcę samodzielnie lub za pośrednictwem organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Nowości w prawie

Rozporządzenie ministra środowiska z 7 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wzoru informacji w sprawie opłaty emisyjnej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2331).

Kto kontroluje stare oczyszczalnie ścieków w zakresie posiadanych decyzji wodnoprawnych?

Pytanie: Pytanie: Niektóre zakładowe oczyszczalnie, które były budowane w latach 60. i 70. na potrzeby pracowników skupionych w małych osiedlach, zostały przejęte przez samorządy. Oczyszczalnie te zaczęły obsługiwać stale powiększające się osiedla. Ich zrzut powiększył się z ok. 2,5 tys. m3 do 10 – 15 tys.m3. Jak zweryfikować, czy spełniają one nadal warunki posiadanych pozwoleń wodnoprawnych?