Zmiany w prawie

5 marca 2019 r.

Pod jakim kodem klasyfikować odpady opakowaniowe

Firma zamawia artykuły biurowe, które przychodzą w tekturowym pudle. Czy należy to pudło traktować jako odpad komunalny, czy też klasyfikować pod kodem 15 01 01? Czy sklep spożywczy, który kupuje towar i po nim zostaje pusty karton, może ten odpad zakwalifikować jako odpad komunalny? Zarówno w biurze zamawiającym artykuły biurowe, jak i w sklepie, który zamawia towar, powstają odpady z prowadzonej działalności.

Odpowiedzialność zbiorowa za brak segregacji odpadów

Zgodnie z przepisami UE do 2020 roku Polska musi osiągnąć 50% poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych oraz szkła. Wymogi te wiążą się z koniecznością większej mobilizacji do segregowania odpadów, jak również z dotkliwszymi konsekwencjami ich niesegregowania. Jedną z nich jest odpowiedzialność zbiorowa.

Dotacje na gospodarkę odpadami komunalnymi w 2019 roku

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 oferuje pomoc finansową na realizację projektów inwestycyjnych z zakresu ochrony środowiska wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców. Dotacje zostaną przeznaczone na wsparcie przedsięwzięć związanych z zapobieganiem powstawaniu odpadów, ich przygotowaniem do ponownego użycia oraz recyklingiem.

Czy w Polsce występują odpady promieniotwórcze?

Powstawanie odpadów promieniotwórczych kojarzy się przede wszystkim z występowaniem na terenie danego kraju elektrowni atomowej. Jednakże w Polsce taki obiekt nie istnieje, zatem skąd w naszym kraju biorą te odpady?

Czy starostwo powiatowe słusznie zażądało operatu ppoż.?

Pytanie: Pytanie: Do starostwa został złożony wniosek o zmianę pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Firma, która złożyła wniosek, jest tylko wytwarzającym odpady. Urząd uzasadnia odmowę wydania decyzji brakami formalnymi w aspekcie wymogów wynikających z art. 184 pkt 5–7 POŚ, co uniemożliwia wszczęcie postępowania i nakazuje przedłożyć operat ppoż. Czy starostwo słusznie postąpiło?

Czy rejestrować się w VerpackG?

Pytanie: Pytanie: Od kilku lat produkujemy części do maszyn rolniczych dla odbiorcy niemieckiego. Części są pakowane w kartony lub luzem układane na palecie drewnianej EURO, która jest owijana folią stretch i zabezpieczana taśmą na czas transportu. Są to najczęściej 2–3 palety w miesiącu o wadze ok. 700 kg. Tak przygotowane części są odbierane transportem przesłanym i opłaconym przez kontrahenta niemieckiego. Następnie części po udoskonaleniu i przepakowaniu są sprzedawane przez zamawiającego dalej. W najbliższym czasie przygotowujemy kolejną wysyłkę i groźba zapłaty 200.000 euro kary za brak rejestracji grozi upadkiem firmy. Czy podlegamy pod obowiązek rejestracji w VerpackG?

Cztery możliwości odprowadzania ścieków do kanalizacji sanitarnej

Pytanie: Pytanie: Czy można odprowadzać ścieki przemysłowe z zakładu produkcyjnego do kanalizacji sanitarnej?