Czy transport odpadów niebezpiecznych wymaga monitoringu
Pytanie: Pytanie: Czy transport odpadów niebezpiecznych należy traktować jak transport paliw, czy też odpadów ropopochodnych, olejów itp.? Czy w związku z transportem odpadów niebezpiecznych istnieje konieczność monitoringu przewozu za pomocą GPS oraz wysyłania ścieżki ich przewozu do WIOŚ?
Czy można wykorzystać zużyte opony?
Pytanie: Pytanie: Czy stosowanie opon jako obciążników, np. plandek zakrywających pryzmy kiszonki, bądź odbijaczy na placach zabaw, boiskach, ogródkach itd. stanowi proces przetwarzania odpadów i wymaga uzyskania zezwolenia (tzw. odzysk odpadów poza instalacjami)?
Co ze starymi formularzami dokumentów
Pytanie: Pytanie: Czy trzeba wymieniać stare formularze ewidencji odpadów, także te obowiązujące przed 1 maja 2019 r.?
Ustawa „antyodorowa” – kogo dotyczy i co wprowadzi
Problem uciążliwości zapachowej instalacji hodowlanych dla zwierząt stale rośnie. Ministerstwo Środowiska opracowało kompleksowe rozwiązanie w postaci ustawy, która ma zapobiegać negatywnym skutkom sąsiedztwa rolniczego przemysłu hodowlanego. Zmiany w prawie dotkną przede wszystkim przedsiębiorców, którzy są posiadaczami dużych ferm i zakładów hodowli.
Pięć pytań z zakresu magazynowania odpadów
Przepisy w zakresie magazynowania odpadów przez podmioty je przetwarzające i zbierające są nadal niejasne, a ich stan prawny nie jest jednoznacznie ustalony. W artykule staraliśmy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez Was pytania z tej tematyki.
Ochrona środowiska powinna być doprecyzowana w umowie najmu
Umowa najmu to umowa, w której podmiot wynajmujący zobowiązuje się do oddania przedmiotu najmu w użytek najemcy w zamian za wynagrodzenie w postaci czynszu. Może ona być zawarta na czas określony lub nieoznaczony. Poza aspektami regulującymi podstawowe warunki najmu warto również uregulować kwestie związane z ochroną środowiska i odpowiedzialnością wynikającą z nieprzestrzegania przepisów w tym zakresie.
Nowości w prawie
8 maja 2019 r. Rozporządzenie ministra środowiska z 8 maja 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów formularza rejestrowego, formularza aktualizacyjnego i formularza o wykreśleniu z rejestru prowadzonego w ramach Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (Dz.U. z 2019 r. poz. 919).
Jedenaście załączników do wniosku na gospodarkę odpadami
W zależności od rodzaju i zakresu prowadzonej działalności możesz być zobowiązany do posiadania, np. pozwolenia na wytwarzanie odpadów oraz zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów. Zezwolenia należy uzyskać przed podjęciem działalności w zakresie przetwarzania odpadów. Z artykułu dowiesz się, jakie załączniki i kiedy musisz dołączyć do wniosku o wydanie przedmiotowych decyzji.
Ile mamy czasu na zapoznanie się z nowymi przepisami
Zasady demokratycznego państwa prawa i zaufania obywateli do państwa wymagają, aby każdy miał możliwość zapoznania się z nadchodzącymi zmianami przepisów prawa. Określony w przepisach prawa okres między publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie nosi nazwę vacatio legis. Niestety, może on trwać także jeden dzień.