Zmiany w prawie
11 października 2019 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących oddziaływać na środowisko, zgodnie z którym wymagane jest sporządzenie decyzji środowiskowej (dalej: duś)
Wprowadzam czy nie wprowadzam - oto jest pytanie
Pytanie: Pytanie: Jestem wprowadzającym opakowania (folię stretch). Wiem, że jeżeli kupujemy gotowy produkt do dalszej odsprzedaży, ale przepakujemy go w nowe opakowanie transportowe, np. przestawimy go na nową paletę i owiniemy folią stretch, to stajemy się wprowadzającymi produkty w opakowaniach na rynek i w takiej sytuacji rozliczamy się wyłącznie z opakowań, które dodaliśmy do gotowych produktów (paleta, folia stretch). Jednak co będzie w sytuacji, gdy kartony na palecie owiniemy folią stretch tylko w celu ułatwienia sobie transportu, aby ładunek się nie przemieszczał? Na jednej palecie mamy kartony dla wielu odbiorców i co najważniejsze folia stretch, którą owiniemy paletę wróci do nas wprawdzie pognieciona, ale nie zostaje u klienta. Czy w takiej sytuacji też będziemy wprowadzającym opakowania (folię stretch)?
Walka samorządów z bombami śmieciowymi
Gminy mają obowiązek likwidacji dzikich składowisk znajdujących się w ich granicach. Od 6 września 2019 r. lokalne władze mogą zarządzić wejście na prywatny teren i usunięcie nielegalnych odpadów zanim uprawomocni się decyzja o udostępnieniu przez właściciela danej nieruchomości. Procedury nie wstrzyma nawet jego sprzeciw.
System rozszerzonej odpowiedzialności producentów (tzw. ROP)
Pytanie: Pytanie: Jak będzie wyglądał system rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP)? Jakie obowiązki obciążą uczestniczących w nim przedsiębiorców?
Rejestrować się w BDO czy nie
Pytanie 1: Prowadzę kiosk, w którym sprzedaję gazety, baterie, napoje i papierosy. Czy muszę prowadzić ewidencję odpadów i mieć wpis do rejestru BDO?
Rejestr w BDO sklepu internetowego i firmy budowlanej
Pytanie: Pytanie1: Czy konieczny jest rejestr w BDO firmy (sklep internetowy) zużywającej do opakowywania swoich wysyłek niewielkie ilości folii bąbelkowej ok. 10 kg rocznie oraz używającej jedynie kartonów po dostawach, czyli dokonującej przepakowania? Pytanie 2: Czy firma budowlana która podpisuje porozumienie z usługobiorcą o przejęciu przez niego odpadów, po wykonanej usłudze budowlanej, musi się zarejestrować w rejestrze BDO?
Nowy organ w obszarze ochrony środowiska – Ministerstwo Klimatu
15 listopada 2019 r. prezydent powołał nowy rząd, w którym obowiązki ministerstwa środowiska przejęło ministerstwo klimatu. Tym samym dotychczasowe ministerstwo środowiska zostało podzielone na dwie części.
Eksploatacja instalacji i pozwolenie na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych
Pytanie: Pytanie: Firma zajmuje się obróbką metali, w ramach której stosuje m.in. lasery do cięcia stali, szlifierki, itp. Po hali produkcyjnej jeżdżą wózki widłowe. Maszyny do obróbki są w leasingu, więc formalnie nie są naszą własnością. W 2018 roku nasza firma wytworzyła następujące rodzaje i ilości odpadów: 13 02 08* (0,08 Mg/rok), 15 02 02* (0,439 Mg/rok), 16 02 13* (0,007 Mg/rok) oraz 16 06 01* (2,2 Mg/rok). Czy w związku z tym powinniśmy wystąpić o pozwolenie na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych? Czy mamy tu do czynienia z instalacją? Czy odpady, tj. zużyta drukarka i akumulator z wózka widłowego stanowią odpady z instalacji?