DOKUMENTY
Wzór informacji o przekazywanych odpadach
Przepisy przewidują wyjątki od obowiązku wystawiania karty przekazania odpadów KPO. Nie muszą jej wystawiać m.in. nieprofesjonalny zbierający, osoba fizyczna, przedsiębiorca zwolniony z ewidencji odpadów na mocy rozporządzenia. Zawsze jednak wymagana jest dokumentacja, z której wynika, jaki odpad został przekazany i do kogo ma zostać dostarczony. Transportujący musi posiadać taki dokument w trakcie przewozu odpadów.
Oświadczenie odbioru odpadów do wykorzystania na potrzeby własne
Niektóre rodzaje odpadów mogą być przekazywane osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami w celu wykorzystania na potrzeby własne. Najczęstszym przypadkiem jest przekazywanie pracownikom palet drewnianych. Informację o takim przekazaniu należy uwzględnić w KEO w BDO. Dodatkowo warto posiadać oświadczenie, w którym przejmujący potwierdza masę i rodzaj odpadów oraz wskazuje cel wykorzystania.
Protokół sporządzony po błędach popełnionych w BDO
Jeżeli przez pomyłkę została wystawiona błędna karta, której nie należy uwzględniać w ewidencji odpadów (został wpisany błędny kod lub zły nr rejestracyjny pojazdu), trzeba sporządzić protokół. W protokole należy podać dane zarówno przekazującego odpady, transportującego, jak i przyjmującego odpady.
E-booki
Dotacje na kwestie odpadowe w 2022 roku
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej: NFOŚiGW) będzie wspierał ze środków krajowych w 2022 roku projekty inwestycyjne realizowane przez przedsiębiorców, jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz inne podmioty czy osoby fizyczne. Na co możesz pozyskać środki?
Poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych – infografika
W zmienionej ustawie o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi określono docelowy poziom recyklingu odpadów opakowaniowych, który należy osiągnąć w 2030 roku. Ile będą wynosiły?
Katalog kar – infografika
Podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą z naruszeniem przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska w tym ustawy o odpadach, musi się liczyć z możliwością nałożenia na niego administracyjnej kary pieniężnej. Kto i za jakie przewinienia może nałożyć taką karę?
Wideo
Pozwolenia zintegrowane
Największe instalacje, np. fabryki czy elektrownie, muszą uzyskać pozwolenie zintegrowane. Pozwolenie zintegrowane to najtrudniejsza decyzja w polskim systemie ochrony środowiska. Wojewódzki inspektor ochrony środowiska wstrzyma, w drodze decyzji, użytkowanie instalacji eksploatowanej bez wymaganego pozwolenia zintegrowanego. Powyższej decyzji nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności.