Minimalne poziomy zbierania ZSEE zwiększone

Rosnąca liczba sprzętu elektrycznego i elektronicznego przyczyniła do zwiększenia ilości elektroodpadów. Ale to nie koniec łańcucha. Więcej takich odpadów to również większe ryzyko uwalniania substancji niebezpiecznych, które zgromadzone są w zużytym sprzęcie. Konieczne więc było podniesienie minimalnych poziomów zbierania.

Kolejna nowelizacja ustawy mogłaby wprowadzić chaos

Obowiązująca ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym była już wielokrotnie zmieniana. Dlatego też podjęto decyzję o opracowaniu nowej. Istniała bowiem duże ryzyko, że kolejna nowelizacja utrudni stosowanie przepisów.

Im więcej elektroodpadów tym więcej substancji niebezpiecznych

W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Używamy go coraz więcej, prawie w każdej dziedzinie życia.

Dokumenty do transportu nie zawsze wymagane

Może mniej istotną – ale nadal ważną – zmianą w nowej ZSEE będzie ta dotycząca kwestii transportu zużytego sprzętu. Doprecyzowane zostaną sytuacje, których transportujący nie będzie musiał posiadać wszystkich dokumentów

Aktualnie obowiązujący rejestr przedsiębiorców zostanie zastąpiony

Przedsiębiorcy wprowadzający sprzęt EEE i gospodarujący zużytym sprzętem muszą posiadać wpis do rejestru. Również w tej kwestii szykują się zmiany, wynika to jednak z założeń ustawy o odpadach, a nie ustawy o ZSEE.

Zmieni się sposób kwalifikacji sprzętu EEE

Oprócz zaostrzenia wymogów dotyczących ilości zbieranych odpadów ZSEE rozszerzono zakres produktów, do których stosować się będzie wymogi dyrektywy WEEE2.