Zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów – kto musi je mieć
Przed przystąpieniem do prowadzenia działalności związanej ze zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów należy uzyskać zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie odpadów lub obydwie decyzje, jeśli przedsiębiorca planuje zarówno zbierać, jak i przetwarzać odpady.
Trudne przypadki związane z ewidencją odpadów
Wszyscy posiadacze odpadów, a więc wszystkie firmy produkcyjne, firmy zajmujące się zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów, muszą prowadzić ich ewidencję. Czasem pojawiają się jednak sytuacje, z których trudno wybrnąć. Omówimy więc kilka z nich.
Pozwolenie zintegrowane w gospodarce odpadowej
Unieszkodliwianie, przetwarzanie, termiczne przekształcanie lub składowanie odpadów to działania, które mogą powodować znaczne zanieczyszczenie środowiska. Dlatego też do prowadzenia takich instalacji bardzo często potrzebne jest pozwolenie zintegrowane.
Opłata za korzystanie ze środowiska w gospodarce odpadowej
Do 31 marca każdego roku podmioty korzystające ze środowiska muszą uiścić opłatę za korzystanie ze środowiska oraz złożyć do urzędu marszałkowskiego informację o zakresie korzystania ze środowiska. Opłatę wnosi się za cały poprzedni rok kalendarzowy.
Odbiór odpadów komunalnych tylko z wpisem do rejestru działalności regulowanej
Żeby prowadzić działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, przedsiębiorcy muszą uzyskać wpis do rejestru.
Nie wolno przekraczać limitów przetwarzanych odpadów
Nawet milion złotych kary grozi za przetworzenie odpadów w ilości większej niż ta wskazana w zezwoleniu. Inspektorzy nie zawsze będą pobłażliwi, nawet jeśli przedsiębiorca złamał prawo nieświadomie.
Kto ma obowiązek uiszczania opłaty produktowej
Jeżeli firma wprowadzająca na rynek produkty w opakowaniach nie zapewniła odzysku odpadów opakowaniowych na określonym w danym roku poziomie, musi wnieść opłatę produktową. Oblicza się ją oddzielnie dla recyklingu, w tym recyklingu dla wszystkich opakowań razem, oraz dla odzysku.
Jaka decyzja jest potrzebna do transportu ścieków
Przedsiębiorca, który zamierza prowadzić działalność polegającą na opróżnianiu zbiorników bezodpływowych i transportować nieczystości ciekłe, musi uzyskać zezwolenie a ten cel.
Dokumentacja w gospodarce odpadowej
Właściwie we wszystkich przedsiębiorstwach powstają odpady, a to obarczone jest wieloma obowiązkami formalnymi. Proces ubiegania się o wymagane dokumenty jest często skomplikowany. Również prowadzenie ewidencji przysparza kłopotów, a przeoczenie terminu uiszczenia wymaganych opłat może narazić na kary. W tym wydaniu specjalnym podpowiadamy więc, jakie wymagania formalne muszą spełnić wytwórcy odpadów i firmy zajmujące się dalszym ich zagospodarowaniem, jak prowadzić ewidencję oraz jakie opłaty uiszczać z tego tytułu.