Zmiany w pozwoleniu na wytwarzanie odpadów

Zgodnie z art. 183c ustawy Prawo ochrony środowiska, pozwolenie na wytwarzanie odpadów może być wydane tylko po przeprowadzeniu przez komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej kontroli instalacji, obiektu budowlanego lub jego części, w tym miejsc magazynowania odpadów, w zakresie spełniania wymagań określonych w przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej oraz w zakresie zgodności z warunkami ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w operacie przeciwpożarowym, o którym mowa w art. 42 ust. 4b pkt 1 ustawy o odpadach.

Zaświadczenie o niekaralności za przestępstwa przeciwko środowisku

Aktualnie do wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie oraz przetwarzanie odpadów należy dołączyć:1) zaświadczenie o niekaralności:a) posiadacza odpadów będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą,b) wspólnika, prokurenta, członka zarządu lub członka rady nadzorczej posiadacza odpadów będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej- za przestępstwa przeciwko środowisku lub przestępstwa, o których mowa w art. 163, art. 164 lub art. 168 w związku z art. 163 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2017 r. poz. 2204 oraz z 2018 r. poz. 20, 305 i 663);2) zaświadczenie o niekaralności posiadacza odpadów za przestępstwa przeciwko środowisku na podstawie przepisów ustawy z 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (Dz. U. z 2018 r. poz. 703 i 1277).

Zabezpieczenie roszczeń

Posiadacz odpadów obowiązany do uzyskania zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów, z wyłączeniem zarządzającego składowiskiem odpadów oraz podmiot posiadający pozwolenie zintegrowane uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów jest obowiązany do ustanowienia zabezpieczenia roszczeń.

Ustalenie warunków ppoż.

Uzgadniając warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu budowlanego, jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów, komendant PSP ma trzy możliwości: wyrazić zgodę na ich zastosowanie, wyrazić zgodę na ich zastosowanie pod warunkiem spełnienia dodatkowych wymagań, nie wyrazić zgody na ich zastosowanie.

Organy właściwe do wydawania zezwoleń

Zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie odpadów wydaje:

Okresy przejściowe

Do wszystkich spraw o wydanie zezwoleń na: zbieranie odpadów, przetwarzanie odpadów, wytwarzanie odpadów uwzględniających zbieranie odpadów lub przetwarzanie odpadów, pozwoleń zintegrowanych uwzględniających zbieranie odpadów lub przetwarzanie odpadów, decyzji zatwierdzających instrukcję prowadzenia składowiska odpadów, – wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy nowe.

Odmowa wydania zezwolenia

Organ wydający zezwolenie odmawia jego udzielenia jeśli m.in.:

Nowe zasady gospodarowania odpadami

Od 5 września 2018 r. obowiązują nowe zasady gospodarowania odpadami. Szczegóły znajdziesz w dzisiejszym wydaniu.

Kiedy WIOŚ może wstrzymać działalność?

WIOŚ wstrzymuje, w drodze decyzji, działalność posiadacza odpadów, w przypadku gdy posiadacz ten m.in.: