Zwrot odpadów z powodu reklamacji

Pytanie: Czy w przypadku odpadów z zielonej listy zwracanych do dostawcy (będącego zbierającym odpady) z powodu reklamacji wystarczy dołączyć ten sam załącznik nr VII do rozporządzenia 1013/2006, który został przekazany odbiorcy z informacją „reklamacja”, czy też należy wystawić nowy załącznik nr VII dla zwrotu odpadów? Gdyby konieczne było wystawienie nowego załącznika VII, jak wówczas uzupełnić poz. 7 załącznika (instalacja odzysku) skoro odpad wraca do zbierającego odpady. Może właściwe będzie pozostawienie pustego pola w poz. 7?

Uwaga! Zmiany w ustawie o odpadach

13 sierpnia 2019 r. weszła w życie ustawa z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1403). Ustawa ta przewiduje zwolnienia z wpisu z BDO dla określonej grupy podmiotów. O kogo chodzi? Co jeszcze wprowadza?

Nowe warunki uznania odpadów za zakaźne

Od 6 stycznia 2020 r. zostały wygaszone przepisy rozporządzenia ministra środowiska z 23 września 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków uznania odpadów niebezpiecznych za odpady inne niż niebezpieczne (Dz.U. z 2016 r. poz. 1601) i obowiązuje nowe rozporządzenie ministra środowiska w sprawie warunków uznania odpadów za posiadające właściwości zakaźne.

Modyfikacje w przepisach dotyczących transportu odpadów

Od lipca 2018 roku przedsiębiorca chcący rozpocząć działalność polegającą na transporcie odpadów musi złożyć wniosek o wpis do rejestru BDO w tym zakresie. O czym jeszcze musi pamiętać?

Kiedy odpady pochodzą z instalacji, a kiedy spoza?

Pytanie: W ostatnim okresie zostały w zakładzie zrobione porządki i przekazano do firmy mającej stosowne decyzje odpady złomu o kodzie 17 04 05 w postaci maszyn wycofanych już dawno z eksploatacji. Czy z uwagi na to, że przedmiotowe pojazdy nie były długo używane, powinniśmy ująć je jako urządzenia spoza instalacji? Czy może jednak jako odpady z instalacji, gdyż znajdowały się na terenie zakładu? Od czego zależy ta przynależność?

Gdzie umieścić pojemniki na odpady komunalne

Pytanie: Jestem czytelnikiem Państwa prenumeraty i proszę o pomoc w kwestii wytwarzania odpadów w laboratorium diagnostycznym. Mianowicie: czy oprócz odpadów o kodzie 18 01 03*, 18 01 04, 18 01 06* oraz 18 01 07 możemy posiadać kosze na odpady komunalne na terenie laboratorium. Czy taki odpad może być w ogóle zbierany przy aparatach diagnostycznych. Jeśli nie, to w którym miejscu byłoby bezpiecznie? Czy np. w śluzie mogą stać kosze na odpady komunalne, czy tylko w toaletach, pomieszczeniach socjalnych i gospodarczych. Proszę o pomoc i wskazanie podstawy prawnej.

Firma posiada oddziały – ile sprawozdań sporządzić

Pytanie: Firma ABC w ramach prowadzonej działalności gospodarczej posiada zakład w miejscowości A, województwo zachodniopomorskie, natomiast siedziba główna firmy znajduje się w miejscowości C, województwo mazowieckie. W miejscowości A znajduje się kotłownia, zakład produkcyjny emitujący gazy i pyły do powietrza z procesu produkcji, kosiarki do trawy oraz pojazdy służbowe. Gdzie złożyć sprawozdanie o zakresie korzystania ze środowiska?

Do kiedy masz czas na przedłużenie zezwoleń?

Narzucane w przepisach o odpadach terminy zmieniają się na tyle dynamicznie, że prowadzącym firmy ciężko jest za nimi nadążyć. Czy przedłużanie zezwoleń zostanie przesunięte na marzec 2020 roku?