PSZOK, czyli co?
Gmina musi utworzyć co najmniej jeden stacjonarny PSZOK samodzielnie lub wspólnie z inną gminą lub gminami. Do PSZOK-u mieszkańcy mogą oddawać odpady komunalne zebrane w sposób selektywny.
Problemy sprawozdawcze i jak sobie z nimi radzić
Do 31 stycznia każdego roku podmioty zbierające odpady komunalne muszą złożyć roczne sprawozdanie z gospodarowania odpadami komunalnymi. Sprawozdanie składa się w systemie BDO wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta.
Odpady komunalne w BDO
Nowelizacja ustawy o odpadach z 4 lipca 2019 r. nałożyła obowiązek rejestracji w BDO punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Gminy samodzielnie prowadzące PSZOK zostały zobowiązane do złożenia wniosku o wpis do rejestru w dziale XIV.
Od mieszkańców się zaczyna
Fundamentem całego systemu gospodarki odpadami komunalnymi jest segregacja odpadów „u źródła”, czyli zasady postępowania z nimi przez mieszkańców. Bez tego elementu osiągnięcie wyznaczonych celów nie będzie możliwe.
Od 2025 roku ruszyła zbiórka tekstyliów i odzieży
Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw wprowadziła obowiązek przyjmowania odpadów w postaci tekstyliów oraz odzieży przez gminne punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
Obowiązkowa zbiórka odpadów
Gmina ma obowiązek zorganizowania odbierania odpadów komunalnych przede wszystkim od właścicieli nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy. Jednak rada gminy może podjąć decyzję również o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych.
Na gminach ciąży wielka odpowiedzialność
Zgodnie z ustawą z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: u.u.c.p.g.) za prowadzenie gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce odpowiedzialne są gminy. Do zadań własnych gminy należy m.in. utrzymanie czystości i porządku na jej terenie.
Instalacje komunalne – zasady działania, obowiązki i wytyczne
Zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw z 19 lipca 2019 r. zniosła obowiązek regionalizacji w gospodarowaniu odpadami. Co teraz należy rozumieć pod pojęciem instalacji komunalnych?