Odpady tekstylne w firmie – prawidłowe gospodarowanie
Czy odpady tekstylne w firmach wymagają innego sposobu zagospodarowania? Od stycznia pojawiają się informacje o nowym rozporządzeniu dotyczącym zakazu wyrzucania odpadów tekstylnych do odpadów zmieszanych. Warto przeanalizować, co dokładnie się zmieniło, ponieważ analiza stanu prawnego wskazuje, że sposób zbiórki odpadów w rzeczywistości nie ulega zmianie, zwłaszcza dla firm.
Nowe unijne przepisy w sprawie opakowań w 2025 roku
W dniu 11 lutego weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych. Unia Europejska wprowadza zmiany w gospodarce opakowaniowej, mające na celu ograniczenie nadmiernego zużycia surowców, poprawę efektywności recyklingu oraz zwiększenie bezpieczeństwa środowiska. Nowe regulacje przyczynią się do lepszego wykorzystania zasobów, będą wspierać gospodarkę o obiegu zamkniętym, zwiększą konkurencyjność oraz poprawią stabilność ekonomiczną.
Dofinansowanie na usuwanie nielegalnych odpadów w Polsce
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło, że z rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczone zostanie 200 milionów złotych na dofinansowanie usuwania nielegalnych odpadów w Polsce. Środki te trafią do dziewięciu samorządów z województw śląskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego oraz małopolskiego. Gminy otrzymają wsparcie na usunięcie odpadów stanowiących zagrożenie dla zdrowia mieszkańców i środowiska.
Czy RDF to przyszłość energetyki odpadowej?
W obliczu rosnącej liczby odpadów oraz potrzeby zmniejszenia wpływu na środowisko, poszukiwanie nowych, bardziej zrównoważonych źródeł energii staje się kluczowym wyzwaniem. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na znaczeniu, jest wykorzystywanie paliw alternatywnych, w tym RDF (Refuse Derived Fuel), w procesach energetycznych. Paliwa alternatywne, takie jak RDF, powstałe w wyniku przetworzenia odpadów, mogą stanowić ważny element w transformacji energetycznej.
Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów
Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów (np. w zakładzie pracy lub na terenie przedsiębiorstwa) wymaga przestrzegania nie tylko zasad BHP, ale również przepisów z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska.
Zasady transportu odpadu 10 02 07*
Pytanie: Czy transport na terenie kraju odpadów o kodzie 10 02 07* (tj. odpadów stałych z oczyszczania gazów odlotowych zawierających substancje niebezpieczne) podlega pod przepisy ADR?
Wszystkie sprawozdania odpadowe w 1. kwartale 2025 roku
Wraz z początkiem 2025 roku wiele firm i instytucji stanie przed obowiązkiem sporządzania i składania odpowiednich sprawozdań związanych z działalnością odpadową. Pierwszy kwartał roku to szczególnie intensywny czas dla przedsiębiorców oraz jednostek administracyjnych, które muszą spełnić wymogi wynikające z krajowych i unijnych regulacji dotyczących ochrony środowiska. Poniżej przedstawiono kluczowe informacje dotyczące sprawozdań odpadowych w 1. kwartale 2025 roku.
System kaucyjny - obowiązki dla jednostek handlowych
System kaucyjny w Polsce wprowadza nowe zobowiązania dla sklepów i hurtowni. Jednostki handlowe, szczególnie te o większej powierzchni, muszą dostosować się do przepisów dotyczących zbierania opakowań i zwrotu kaucji. Dowiedz się, jakie obowiązki nakładają nowe regulacje i jak będą funkcjonować zasady zwrotu opakowań.
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
AWA164
Magazynowanie odpadów wielkogabarytowych
Pytanie: Czy jako odbierający odpady komunalne z terenów niezamieszkałych, od właścicieli nieruchomości nieobjętych gminnym systemem gospodarowania odpadami, możemy tymczasowo magazynować odpady wielkogabarytowe (20 03 07), również na przełomie roku? Czy przekazanie później tych odpadów wymaga wystawienia KPO, czy KPOK?
Jak zaklasyfikować zlewki substancji niebezpiecznych?
Pytanie: Pod jaki kod odpadu należy zaklasyfikować zlewki substancji niebezpiecznych (np. barwniki, rozpuszczone pigmenty), które nie zostały wykorzystane w procesie produkcji? Nie mogą być ponownie wykorzystane, ponieważ stanowią mieszaninę barwników opracowaną według konkretnej receptury.
AWA162
Recykling materiałów krytycznych – wyzwania branży elektroniki
Współczesny świat opiera się na zaawansowanych technologiach, które są integralną częścią życia codziennego. Smartfony, komputery, samochody elektryczne czy panele fotowoltaiczne to tylko niektóre przykłady urządzeń, których produkcja wymaga wykorzystania tzw. materiałów krytycznych. Substancje te, takie jak lit, kobalt, neodym, tantal czy ind, są niezbędne do zapewnienia funkcjonowania nowoczesnych technologii, jednak ich ograniczona dostępność oraz trudności w recyklingu stanowią istotne wyzwanie dla branży elektroniki.
Problemy dotyczące segregacji odpadów w budynkach wielorodzinnych
Jednostki samorządu terytorialnego od samego początku wprowadzenia ustawy o odpadach w 2012 roku, a nawet jeszcze wcześniej, borykały się z problemem segregacji odpadów w budynkach wielolokalowych. Jakie są rozwiązania, które mają pomóc w wyjaśnieniu tych problemów?
SWA53
Wykreślenie z rejestru
Przedsiębiorca, który zakończył działalność polegającą na odbieraniu odpadów komunalnych ma obowiązek złożyć wniosek o wykreślenie z rejestru w terminie 14 dni od trwałego zaprzestania wykonywania tej działalności.
Wpis do RDR to wymóg!
Żeby móc odbierać odpady komunalne od właścicieli nieruchomości na terenie danej gminy, trzeba uzyskać wpis do rejestru działalności regulowanej. Czy oprócz wpisu trzeba dopełnić jeszcze innych formalności?
Termiczne przekształcanie odpadów na energię
Instalacje do termicznego przekształcania odpadów komunalnych zapewniają przetworzenie na energię niedających się do ponownego użycia lub recyklingu odpadów. Takie odpady, które nie będą się już nadawały do ponownego użycia, będą mogły być wykorzystane jako wysokoenergetyczne paliwo.
AWA163
Jak radzić sobie z odpadami z tworzyw sztucznych?
Tworzywa sztuczne są wszechobecne w codziennym życiu i przemyśle. Ich trwałość i szerokie zastosowanie sprawiają, że są niezwykle użyteczne, ale stanowią także jedno z największych wyzwań środowiskowych. Odpady z tworzyw sztucznych mogą rozkładać się setki lat, zanieczyszczając glebę, wodę i powietrze. Dlatego kluczowe jest skuteczne zarządzanie tymi odpadami, minimalizowanie ich ilości oraz ich odpowiednia utylizacja i recykling. W tym artykule przedstawiamy kompleksowe podejście do radzenia sobie z plastikowymi odpadami oraz ich wpływ na środowisko.
Jak firma powinna zutylizować odpady tekstylne, obuwie i dywany
Pytanie: Gdzie powinny trafić wymienione odpady: dywany, firany, brudne od oleju i smarów, uszkodzone ubrania, brudne ręczniki, obuwie?