Aktualizacja danych w BDO

Aktualizacja danych w Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) należy do obowiązków wszystkich podmiotów wpisanych do rejestru. Jeśli doszło do zmiany danych lub zakresu działalności, należy złożyć wniosek o aktualizację wpisu.

Źródła finansowania gospodarki odpadami komunalnymi

Podstawowym źródłem finasowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi są opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wnoszone przez właścicieli nieruchomości, czyli wytwórców odpadów. Rada gminy dokonuje wyboru metody ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustala stawkę takiej opłaty.

Zdemontowane okna jako odpad czy przedmiot do wykorzystania

Pytanie: Czy zdemontowane okna po wymianie w budynku mogą być sprzedane lub przekazane do dalszego wykorzystania, czy muszą zostać uznane za odpady i przekazane firmie z odpowiednimi zezwoleniami?

Zamówienie publiczne na odbiór odpadów

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta musi udzielić zamówienia publicznego na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości albo na odbieranie i zagospodarowanie tych odpadów.

Wykreślenie z rejestru

Przedsiębiorca, który zakończył działalność polegającą na odbieraniu odpadów komunalnych ma obowiązek złożyć wniosek o wykreślenie z rejestru w terminie 14 dni od trwałego zaprzestania wykonywania tej działalności.

Wpis do RDR to wymóg!

Żeby móc odbierać odpady komunalne od właścicieli nieruchomości na terenie danej gminy, trzeba uzyskać wpis do rejestru działalności regulowanej. Czy oprócz wpisu trzeba dopełnić jeszcze innych formalności?

Termiczne przekształcanie odpadów na energię

Instalacje do termicznego przekształcania odpadów komunalnych zapewniają przetworzenie na energię niedających się do ponownego użycia lub recyklingu odpadów. Takie odpady, które nie będą się już nadawały do ponownego użycia, będą mogły być wykorzystane jako wysokoenergetyczne paliwo.

Sposoby obliczania poziomu odzysku i recyklingu

Gminy mają obowiązek osiągnąć wymagany ustawowo poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Jak go obliczyć?

Składowanie dopiero w ostateczności

Według danych GUS na koniec 2022 r. funkcjonowało 259 składowisk przyjmujących odpady komunalne (265 na koniec 2021 r.), zajmujących łączną powierzchnię 1 624 ha. W 2022 r. zamkniętych zostało 11 składowisk o łącznej powierzchni 45 ha.

AWA164

Opłaty środowiskowe za odpady

W obliczu narastającego kryzysu środowiskowego oraz potrzeby zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi, coraz większe znaczenie w Polsce i na świecie mają systemy opłat środowiskowych. Jednym z kluczowych elementów polityki ochrony środowiska są opłaty za odpady, które mają na celu zarówno zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, jak i promowanie ich recyklingu oraz odzysku.

Odpady tekstylne w firmie – prawidłowe gospodarowanie

Czy odpady tekstylne w firmach wymagają innego sposobu zagospodarowania? Od stycznia pojawiają się informacje o nowym rozporządzeniu dotyczącym zakazu wyrzucania odpadów tekstylnych do odpadów zmieszanych. Warto przeanalizować, co dokładnie się zmieniło, ponieważ analiza stanu prawnego wskazuje, że sposób zbiórki odpadów w rzeczywistości nie ulega zmianie, zwłaszcza dla firm.

Nowe unijne przepisy w sprawie opakowań w 2025 roku

W dniu 11 lutego weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych. Unia Europejska wprowadza zmiany w gospodarce opakowaniowej, mające na celu ograniczenie nadmiernego zużycia surowców, poprawę efektywności recyklingu oraz zwiększenie bezpieczeństwa środowiska. Nowe regulacje przyczynią się do lepszego wykorzystania zasobów, będą wspierać gospodarkę o obiegu zamkniętym, zwiększą konkurencyjność oraz poprawią stabilność ekonomiczną.

AWA162

Gdzie wyrzucić kubek z papieru powlekanego?

Pytanie: Gdzie powinny być wyrzucane  kubki z papieru powlekanego?

Data przekazania odpadów a DPR

Pytanie: Odebraliśmy odpady w maju i czerwcu, ale ich przetworzenie nastąpiło w lipcu i wtedy przekazaliśmy je do recyklera. Klient wnioskuje o dokument potwierdzający recykling (DPR) za maj i czerwiec. Jak mamy go uzyskać? 

SWA53

Rejestr działalności regulowanej

Działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.

PSZOK, czyli co?

Gmina musi utworzyć co najmniej jeden stacjonarny PSZOK samodzielnie lub wspólnie z inną gminą lub gminami. Do PSZOK-u mieszkańcy mogą oddawać odpady komunalne zebrane w sposób selektywny.

Problemy sprawozdawcze i jak sobie z nimi radzić

Do 31 stycznia każdego roku podmioty zbierające odpady komunalne muszą złożyć roczne sprawozdanie z gospodarowania odpadami komunalnymi. Sprawozdanie składa się w systemie BDO wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta.

AWA163

Odpad o kodzie 150110* – charakterystyka i postępowanie

Odpady oznaczone kodem 15 01 10* należą do kategorii odpadów niebezpiecznych, a ich klasyfikacja oraz odpowiednie postępowanie z nimi są ściśle regulowane przepisami prawa. W artykule omówiono, czym dokładnie są odpady opakowaniowe zawierające substancje niebezpieczne, jakie przepisy je regulują oraz jakie działania powinien podjąć wytwórca takich odpadów, aby zapewnić zgodność z obowiązującymi regulacjami.

Nowe stawki opłat BDO 2025 - opłaty rejestrowe i roczne

Od 2025 roku obowiązują nowe stawki opłat za prowadzenie BDO. Opublikowane  w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska zmiany wprowadzają istotny wzrost kosztów dla przedsiębiorców. Sprawdź, jakie są nowe opłaty i kogo one dotyczą.

Drobni wytwórcy odpadów niebezpiecznych obowiązkowo w BDO

Od 1 stycznia 2025 r. przedsiębiorcy, którzy wytwarzają nawet małe ilości takich odpadów takich jak np. tonery, świetlówki, smary, będą zobowiązani do wpisu do BDO. Przestanie obowiązywać zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji (które trwało od 5 lat).  Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.