Instalacje komunalne – zasady działania, obowiązki i wytyczne
Zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw z 19 lipca 2019 r. zniosła obowiązek regionalizacji w gospodarowaniu odpadami. Co teraz należy rozumieć pod pojęciem instalacji komunalnych?
Hierarchia postępowania z odpadami
Selektywnie zebrane odpady komunalne (bezpośrednio lub za pośrednictwem innego zbierającego) podmiot odbierający odpady komunalne ma obowiązek przekazać do instalacji odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami.
Gospodarowanie odpadami komunalnymi
Gospodarka odpadami komunalnymi to system zarządzania odpadami powstającymi w gospodarstwach domowych oraz podobnymi odpadami z innych źródeł, takich jak np. biura, szkoły czy małe przedsiębiorstwa. Celem gospodarki odpadami komunalnymi jest minimalizacja negatywnego wpływu odpadów na środowisko, zdrowie ludzi oraz efektywne wykorzystanie zasobów. Jakie są zasady gospodarowania takimi odpadami? Jak segregować i komu je przekazać? Co się zmieniło w ostatnim czasie? Szczegóły poniżej.
Gmina, a sprawozdania
Każda gmina musi wywiązać się z obowiązków sprawozdawczych dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi. Kiedy, gdzie i jakie dokumenty powinna przedłożyć?
Ewidencja odpadów
Podmioty tworzące system gospodarki odpadami komunalnymi są zobowiązane do prowadzenia elektronicznej ewidencji w systemie BDO na podstawie karty ewidencji odpadów (KEO) lub karty ewidencji odpadów komunalnych (KEOK).
Jak radzić sobie z odpadami z tworzyw sztucznych?
Tworzywa sztuczne są wszechobecne w codziennym życiu i przemyśle. Ich trwałość i szerokie zastosowanie sprawiają, że są niezwykle użyteczne, ale stanowią także jedno z największych wyzwań środowiskowych. Odpady z tworzyw sztucznych mogą rozkładać się setki lat, zanieczyszczając glebę, wodę i powietrze. Dlatego kluczowe jest skuteczne zarządzanie tymi odpadami, minimalizowanie ich ilości oraz ich odpowiednia utylizacja i recykling. W tym artykule przedstawiamy kompleksowe podejście do radzenia sobie z plastikowymi odpadami oraz ich wpływ na środowisko.
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »
AWA164
Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów
Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów (np. w zakładzie pracy lub na terenie przedsiębiorstwa) wymaga przestrzegania nie tylko zasad BHP, ale również przepisów z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska.
AWA162
Czy instytucje kultury muszą rejestrować się w systemie BDO?
Pytanie: Jako instytucja kultury, prowadząca księgarnię z opcją wysyłki książek, chcielibyśmy wiedzieć, czy jesteśmy zobowiązani do rejestrowania się w systemie BDO oraz czy musimy rozliczać się z opakowań, w które pakujemy wysyłki?
Błędne zatwierdzenie transportu w BDO
Część dokumentów w BDO jest wspólna dla kilku podmiotów, które mają do nich dostęp i powinny je edytować, potwierdzać lub korygować. Co, gdy w BDO został zatwierdzony transport, który się nie odbył?
Aktualizacja danych w BDO
Aktualizacja danych w Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) należy do obowiązków wszystkich podmiotów wpisanych do rejestru. Jeśli doszło do zmiany danych lub zakresu działalności, należy złożyć wniosek o aktualizację wpisu.
SWA53
Obowiązkowa zbiórka odpadów
Gmina ma obowiązek zorganizowania odbierania odpadów komunalnych przede wszystkim od właścicieli nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy. Jednak rada gminy może podjąć decyzję również o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych.
Na gminach ciąży wielka odpowiedzialność
Zgodnie z ustawą z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: u.u.c.p.g.) za prowadzenie gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce odpowiedzialne są gminy. Do zadań własnych gminy należy m.in. utrzymanie czystości i porządku na jej terenie.
AWA163
Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów
Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów (np. w zakładzie pracy lub na terenie przedsiębiorstwa) wymaga przestrzegania nie tylko zasad BHP, ale również przepisów z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska.
BDO bez tajemnic – kolejna edycja szkolenia
System BDO stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań, szczególnie w zakresie rejestracji i sprawozdawczości. Obowiązek rejestracji w BDO dotyczy licznych firm, a dostępne instrukcje nie zawsze są wystarczająco jasne. Aby ułatwić przedsiębiorcom spełnianie wymagań, Portal Ochrony Środowiska organizuje kolejne szkolenie, które szczegółowo omawia obsługę systemu BDO. Warsztaty prowadzone przez doświadczonego eksperta pokazują krok po kroku, jak prawidłowo zarejestrować firmę w BDO oraz jak przygotowywać wymagane sprawozdania. Uczestnicy szkolenia zyskają praktyczne wskazówki, gotowe rozwiązania oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.