Zwrot R na opakowaniu ostrzega o zagrożeniu stwarzanym przez produkt

Nie zawsze mamy dostęp do karty charakterystyki substancji lub preparatu. Nie szkodzi – podstawowe informacje znajdą się na opakowaniu. Również te mówiące o tym, jak bezpiecznie stosować środek i jakie są zagrożenia z tym związane.

Za pozbycie się porzuconego auta zapłaci właściciel lub gmina

Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, zostanie usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela bądź posiadacza. Jednak jeśli nie uda się ustalić właściciela, za usunięcie to zapłaci gmina.

Właściwa produkcja opakowań ułatwia ich późniejsze zagospodarowanie

Odpady opakowaniowe stanowią dużą część wszystkich wytwarzanych – zarówno komunalnych, jak i powstających w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Podmiot produkujący opakowania musi pamiętać o obowiązkach związanych z optymalizacją gospodarowania odpadami tego typu.

Właściwa klasyfikacja destruktu asfaltowego jest uzależniona od jego dokładnego składu

Pytanie: Przedsiębiorstwo w trakcie wykonywania robót drogowych wytwarza odpad nazywany destruktem asfaltowym. Powstaje on w trakcie frezowania starej nawierzchni asfaltowej. Jego skład jest taki sam jak skład mieszanki we frezowanych warstwach nawierzchni. Są to kruszywa mineralne (około 88%), mączka wapienna (około 7%) i asfalt (około 5%). Jaki kod należy nadać tym odpadom? Czy wejście w życie nowej ustawy o odpadach jakoś wpływa na działalność firmy w zakresie gospodarowania odpadami?

Wzrosły opłaty za usunięcie pojazdu z drogi i jego postój na parkingu strzeżonym

Co roku minister finansów ustala maksymalne kwoty za usunięcie z drogi i przechowanie pojazdu. W tym roku będą one wyższe niż w poprzednim.

Wystarczy anonimowa skarga, aby firma musiała wykonać przegląd ekologiczny

Organizacja ekologiczna, a nawet prywatna osoba, która podejrzewa, że działalność jakiegoś przedsiębiorstwa negatywnie wpływa na środowisko, może zawiadomić o tym organy ochrony środowiska. Urząd może wtedy nakazać firmie wykonanie szczegółowego opracowania określającego, czy przestrzegane są zasady i przepisy ochrony środowiska.

Rejestracja do KOBiZE obowiązkowa dla wszystkich podmiotów

Pytanie: Jesteśmy instytutem badawczym i nie posiadamy pozwolenia na emisję (mamy tylko kotłownię olejową i transport samochodowy). Przez dwa ostatnie lata korzystaliśmy z udostępnionej przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) uproszczonej ścieżki przekazywania danych. Nie musieliśmy rejestrować się w krajowej bazie o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji. Mogliśmy składać raport uproszczony –tzw. formularz dla małych podmiotów. Czy obecnie powinniśmy byli zarejestrować się do krajowej bazy czy jesteśmy nadal zwolnieni z tego obowiązku?

Powstanie baza danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami

Jednym z wymogów nowej ustawy o odpadach jest utworzenie przez ministra środowiska bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (BDO). Do niego lub wyznaczonego przez niego podmiotu należeć będzie jej administracja. Obowiązek prowadzenia i aktualizacji BDO spadnie zaś na marszałków województwa.