AWA19

Samonaliczanie VAT w obrocie złomem ułatwi handel tym towarem

Od 1 stycznia 2014 r. zaczną obowiązywać nowe zasady w handlu złomem. Sprzedawca złomu nie będzie już odpowiadał przed skarbówką za niewpłacony przez kontrahenta VAT.

Podmioty odbierające odpady komunalne muszą składać kwartalne sprawozdania z tej działalności

Obowiązek sporządzania sprawozdań wynika z art. 9n ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Sprawozdanie przekazuje się wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta.

Odbiorca odpadów komunalnych jest wybierany w trybie dwóch przetargów

Podmiot, który świadczy w gminie usługi w zakresie odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, wybierany jest w trybie przetargu nieograniczonego lub ograniczonego.

AWA18

Właściwość miejscowa zależy od miejsca zamieszkania lub siedziby zobowiązanego

Pytanie: Jak ustalić właściwość miejscową w postępowaniu egzekucyjnym z tytułu opłat za gospodarkę odpadami komunalnymi?

Warunki, które należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do kanalizacji

Pytanie: Na terenie firmy wykorzystywane są myjki do czyszczenia posadzek w halach produkcyjnych. W hali mogą występować zabrudzenia w postaci np. oleju. Zabrudzona woda odprowadzana ma być jako ściek do kanalizacji. Jakiego rodzaju uzgodnienia czy też pozwolenia należy posiadać, aby zgodnie z prawem odprowadzać tego rodzaju ścieki do kanalizacji?

AWA17

Zezwolenie na obrót substancjami zgodnie z REACH obejmie kolejne związki chemiczne

Coraz więcej związków chemicznych figuruje na liście substancji podlegającej procedurze udzielania zezwoleń zgodnie z REACH. Warto sprawdzić jakie to substancje i czy pojawiły się nowe obowiązki.

Właściciel nieruchomości ma obowiązek wyposażenia jej w pojemniki

W  przypadku  dróg  publicznych  obowiązek ten wypełnia zarządca drogi, a na terenie budowy –wykonawca robót budowlanych.

AWA16

Zmiany do ADR 2013-2014 weszły w życie o miesiąc za późno

Organy administracji publicznej w lipcu nie powinny były egzekwować regulacji dotyczących przewozu drogowego towarów niebezpiecznych ani nakładać żadnych sankcji za ich naruszenie

Wytyczne w sprawie postępowania z odpadami medycznymi są uproszeniem dla małych palcówek medycznych i ZOZ-ów

Ustawa odpadowa z 2013 r. doprecyzowuje sposób postępowania z odpadami medycznymi w zakresie unieszkodliwiania. Zapisy te mają się przyczynić do wyeliminowania stwarzanych przez te odpady zagrożeń, zneutralizować ich zakaźne oddziaływanie na ludzi i środowisko.

Przed wylotem ścieków w postaci wód z opadów należy zamontować urządzenie podczyszczające

Ustawa Prawo wodne nakłada określone wymogi na wprowadzających ścieki do wód lub do ziemi. Reguluje najwyższe dopuszczalne wartości zanieczyszczeń w odprowadzanych ściekach, a tym samym zmusza inwestorów do zakupu urządzeń podczyszczających.

AWA15

Przepisy o odpadach zakaźnych i niebezpiecznych będą surowsze

Zakaźne odpady weterynaryjne będzie można trzymać tylko w specjalnych workach albo pojemnikach. Ich unieszkodliwianie we współspalarniach odpadów zostanie zakazane.

Gminy nie są w pełni przygotowane na rewolucję śmieciową

Od 1 lipca gminy przejmują pełną odpowiedzialność za gospodarkę odpadami komunalnymi na swoim terenie. Jednak to, jak stosować w praktyce nowe przepisy wciąż rodzi mnóstwo wątpliwości.

AWA14

Ewidencja odpadów bez wielkich zmian

Przepisy nowej ustawy o odpadach wprowadzają wiele modyfikacji w wymogach dotyczących gospodarki odpadami. Jednak w obowiązkach ewidencyjnych i sprawozdawczych póki co nie czeka nas rewolucja, choć pewne rzeczy ulegną zmianie.

Przedsiębiorcy, którzy nie zapewnią odzysku zużytych opakowań, zapłacą opłatę produktową

Nowa ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi 6 czerwcazostała zaakceptowana przez Senat.

AWA13

Przed wylotem ścieków w postaci wód z opadów, należy zamontować urządzenie podczyszczające

Ustawa Prawo wodne nakłada określone wymogi na wprowadzających ścieki do wód lub do ziemi. Reguluje najwyższe dopuszczalne wartości zanieczyszczeń w odprowadzanych ściekach, a tym samym zmusza inwestorów do zakupu urządzeń podczyszczających.

Z organizacji odzysku warto skorzystać tylko w określonych przypadkach

Podpisanie umowy z organizacją odzysku zdejmuje z producenta wiele obowiązków. Ale za tą wygodę trzeba zapłacić. W czasach kryzysu, gdy liczy się każdy ponoszony koszt, warto sporządzić bilans zysków i strat związanych z podpisaniem takiej umowy.

AWA12

Zniesiono procesy odzysku R14 i 15

Nowa ustawa o odpadach wprowadziła znaczące zmiany w definicji procesów odzysku. Ich lista zmniejszyła się z 15 do 13. Wypadły z niej procesy R15 i R14. Nie oznacza to jednak, że teraz nie będzie już żadnej możliwości prowadzenia procesów odzysków poprzednio kwalifikowanych do tych dwóch kategorii.

Zasada bliskości

Nowa ustawa o odpadach określa zasady bliskości, w szczególności w zakresie gospodarowania komunalnymi osadami ściekowymi, zakaźnymi odpadami medycznymi i weterynaryjnymi oraz komunalnymi.

AWA11

Producent ma obowiązek odbioru opakowań substancji niebezpiecznej tylko wtedy, gdy otrzymał kaucję przy zakupie

Pytanie: Kupujemy od producenta preparaty chemiczne: lakiery, rozcieńczalniki, bejce, dla których wystawił on karty charakterystyki preparatu niebezpiecznego. Czy w myśl obowiązującej ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych możemy oczekiwać, że producent odbierze bądź przyjmie opakowania po tych preparatach?

Szybka reakcja na wyciek substancji ropopochodnych zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia i koszty

Przestrzeganie środków ostrożności niestety nie zawsze zapobiega wylaniu się oleju lub benzyny. Od błyskawicznej reakcji zależy, czy do środowiska przedostaną się niebezpieczne węglowodory pochodzące z tego rodzaju substancji. Przede wszystkim należy sprawnie usunąć wyciek.

AWA10

Zwrot R na opakowaniu ostrzega o zagrożeniu stwarzanym przez produkt

Nie zawsze mamy dostęp do karty charakterystyki substancji lub preparatu. Nie szkodzi – podstawowe informacje znajdą się na opakowaniu. Również te mówiące o tym, jak bezpiecznie stosować środek i jakie są zagrożenia z tym związane.

AWA09

Wyroby zawierające azbest muszą być regularnie kontrolowane

Każdy właściciel budynku, którego dach jest wykonany z płyt zawierających azbest – popularnie zwanych eternitem, jest zobowiązany do wykonywania we własnym zakresie okresowej kontroli swojego dachu.

AWA08

Zanieczyszczona klejem pianka tapicerska to odpad niebezpieczny

Odpady pianki czystej to odpad o kodzie 07 02 13. Pianka- odpad powstający przy produkcji mebli tapicerowanych – zanieczyszczona klejem zawierającym substancje niebezpieczne to odpad niebezpieczny i należy zaklasyfikować go pod odpowiednim kodem.

Na składowaniu odpadów można zaoszczędzić

Składowanie powinno być ostatnim z wyborów zagospodarowania odpadów. Nadal jednak może to być jeden z najtańszych sposobów ich unieszkodliwiania. Ponieważ istnieje tendencja zamykania małych pojedynczych składowisk i rozbudowy wielkoobszarowych zakładów zagospodarowania odpadów (ZZO) oraz wrastają koszty tzw. opłaty marszałkowskiej należy spodziewać się wzrostu kosztów składowania.

SWA 04

Baterie i akumulatory – wprowadzanie do obrotu, zbieranie, sprzedawanie

Jednym z elementów ochrony środowiska jest odpowiednie postępowanie z bateriami i akumulatorami. Przedsiębiorca ma w tym zakresie ściśle określone obowiązki. 

SWA 03

Odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości

Od 1 lipca 2013 r. gminy będą zapewniać odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. Ich segregacja będzie oceniana przez odbierających odpady. Szczegóły w jaki sposób ma się to odbywać, omawiamy w tym numerze specjalnym.

SWA02

Co zmienia nowa ustawa o odpadach

Na nową ustawę o odpadach czekaliśmy od ponad 2 lat. Wreszcie 23 stycznia 2013 r. weszła w życie. Podstawowym celem nowych przepisów jest wprowadzenie w gospodarce odpadami regulacji zapobiegających ich powstawaniu, ograniczających wytwarzanie oraz zmniejszających negatywne oddziaływanie na środowisko powstałych odpadów Wprowadza ona też wiele ułatwień dla przedsiębiorców. W tym numerze szczegółowo omówimy najważniejsze zmiany które wiążą się z nową ustawą.