Zanieczyszczona klejem pianka tapicerska to odpad niebezpieczny
Odpady pianki czystej to odpad o kodzie 07 02 13. Pianka- odpad powstający przy produkcji mebli tapicerowanych – zanieczyszczona klejem zawierającym substancje niebezpieczne to odpad niebezpieczny i należy zaklasyfikować go pod odpowiednim kodem.
Na składowaniu odpadów można zaoszczędzić
Składowanie powinno być ostatnim z wyborów zagospodarowania odpadów. Nadal jednak może to być jeden z najtańszych sposobów ich unieszkodliwiania. Ponieważ istnieje tendencja zamykania małych pojedynczych składowisk i rozbudowy wielkoobszarowych zakładów zagospodarowania odpadów (ZZO) oraz wrastają koszty tzw. opłaty marszałkowskiej należy spodziewać się wzrostu kosztów składowania.
Wysokość opłaty skarbowej zależy od posiadanej decyzji
Opłatę skarbową należy wnieść przed podjęciem czynności administracyjnych, tj. w chwili złożenia wniosku. Katalog czynności administracyjnych jest zamknięty. Oznacza to, że opłacie skarbowej podlegają wyłącznie te czynności urzędowe, które są wymienione w części I załącznika do ustawy.
Wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny musi realizować obowiązek publicznych kampanii edukacyjnych
Wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny ma obowiązek prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych. Czym jest taka kampania, jakie działania musi on w tym kierunku podjąć i – co najważniejsze – z jakimi dodatkowymi wydatkami powinien się liczyć?
Tajemniczy symbol „ex”
Z oznaczeniem „ex” spotykamy się w dziedzinie gospodarki odpadami. Symbol ten umieszczany jest przed kodem odpadu i jego obecność świadczy o zawężeniu znaczenia całego kodu odpadu. Symbol zmienia znaczenie kodu odpadu, tzn. odpad poprzedzony tym indeksem w swoim opisie jest doprecyzowany, uszczegółowiony.
Posiadanie zbiorczych decyzji to oszczędność na opłatach
Niektóre wnioski o wydanie decyzji podlegających opłacie skarbowej można ze sobą łączyć. Uiszcza się wówczas jedynie opłatę za tzw. główny wniosek, oszczędzając w ten sposób na opłacie skarbowej. Trzeba jednak uważać - nie wszystkie decyzje warto ze sobą łączyć.
Podmiot wprowadzający na rynek sprzęt profesjonalny nie ma obowiązku osiągnięcia określonego poziom zbierania ZSEE
Firma wprowadza na teren Polski sprzęt elektryczny w postaci urządzeń drukujących, które bardzo rzadko się psują, i nie ma możliwości spełnienia minimalnych poziomów zbierania. Czy w tym przypadku, płacąc opłatę produktową za nieosiągnięcie poziomu zbierania, jest zwolniona z pozostałych obowiązków wprowadzającego sprzęt, czyli posiadania umowy z zakładem przetwarzania oraz z przedkładania sprawozdań z tym związanych?
Opłata depozytowa powinna być odpowiednio udokumentowana i rozliczona
Podmioty będące sprzedawcami detalicznymi, które w ramach wykonywanej działalności gospodarczej udostępniają odpłatnie lub nieodpłatnie baterie lub akumulatory w celu używania przez użytkowników końcowych, w tym także jako przynależność albo część składową urządzenia lub dodatek do innych produktów (np. baterii i akumulatorów przenośnych, samochodowych, przemysłowych), obowiązane są do pobierania od kupującego i uiszczania na rachunek urzędu marszałkowskiego opłaty depozytowej. Ponadto podmioty te mają obowiązek sporządzić raz w roku sprawozdanie o wysokości pobranej opłaty depozytowej i przekazanej nieodebranej opłaty depozytowej.