Producent ma obowiązek odbioru opakowań substancji niebezpiecznej tylko wtedy, gdy otrzymał kaucję przy zakupie

Pytanie: Kupujemy od producenta preparaty chemiczne: lakiery, rozcieńczalniki, bejce, dla których wystawił on karty charakterystyki preparatu niebezpiecznego. Czy w myśl obowiązującej ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych możemy oczekiwać, że producent odbierze bądź przyjmie opakowania po tych preparatach?

Szybka reakcja na wyciek substancji ropopochodnych zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia i koszty

Przestrzeganie środków ostrożności niestety nie zawsze zapobiega wylaniu się oleju lub benzyny. Od błyskawicznej reakcji zależy, czy do środowiska przedostaną się niebezpieczne węglowodory pochodzące z tego rodzaju substancji. Przede wszystkim należy sprawnie usunąć wyciek.

Sprzedawca i pośrednik – pojawiły się nowe szanse na działalność w zakresie gospodarki odpadami

Aby zostać sprzedawcą odpadów lub pośrednikiem w obrocie nimi, nie jest wymagane spełnienie żadnych formalnych wymogów, takich jak uzyskanie koncesji, odbycie szkoleń czy egzaminów. Trzeba natomiast zadbać o uzyskanie wpisu do rejestru bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (BDO).

Przy przewozie odpadów niebezpiecznych też obowiązuje ADR

Jeżeli podmiot transportuje odpady niebezpieczne, musi zachować szczególne środki ostrożności. W wielu przypadkach transport ten podlega przepisom umowy ADR, a to wiąże się z procedurami klasyfikacji, znakowania i zabezpieczania przewożonych materiałów.

Podmiot wprowadzający na rynek krajowy produkty w opakowaniach podlega wymogom sprawozdawczym

Pytanie: Firma produkuje fotele do samolotów i sprzedaje wszystkie produkty poza terytorium kraju. Gotowe wyroby wysyłane są w kartonach i foliach zakupionych na terenie Polski. Części do produkcji zamawiane są w całej Europie i dostarczane do przedsiębiorstwa w opakowaniach –folia, kartony, palety. Czy dotyczy nas obowiązek składania sprawozdania o opakowaniach i odpadach opakowaniowych lub opłacie produktowej?

Organ celny oceni, czy samochód po wypadku to odpad

Jeśli podmiot przywozi uszkodzony pojazd z zagranicy, służba celna oceni, czy można go uznać za odpad. Przepisy ustawy o odpadach wskazują na możliwość takiego zaklasyfikowania przez organ praktycznie każdego poważnie zniszczonego pojazdu.

Koniec z praktyką fałszowania dokumentacji przy rozliczaniu opakowań

Rząd zamierza zmniejszyć ilość i szkodliwość opakowań i odpadów opakowaniowych na etapie procesu produkcyjnego, wprowadzania do obrotu, dystrybucji i unieszkodliwiania. Ma to nas uchronić przed karami finansowymi ze strony Unii.

Gmina może narzucić obowiązek i częstotliwość dezynfekcji urządzeń do gromadzenia odpadów

Władze samorządowe mogą, w drodze uchwały prawa miejscowego, nałożyć na właścicieli nieruchomości obowiązek dezynfekowania i mycia urządzeń służących do gromadzenia odpadów - stanowi ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Potwierdzają to wyroki sądów.