Zła uchwała dotycząca sposobu naliczania opłat za odbiór odpadów może być unieważniona
Analizując błędy, które popełniły gminy, podpowiadamy, jakich zapisów unikać, by nie narazić się na unieważnienie uchwał przez regionalne izby obrachunkowe (dalej: RIO) lub sądy administracyjne.
Zmiany w prawie
Dnia 23 września 2021 r. weszła w życie:Ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach (Dz.U. z 2021 r. poz. 1648)
Ścieki bytowe – odpad czy nie
Pytanie: Pytanie: Zajmujemy się odbiorem nieczystości płynnych ze zbiorników bezodpływowych. Jak traktować nieczystości z przydomowych oczyszczalni ścieków? Jedni twierdzą, że to odpad, a inni, że zwykłe ścieki bytowe. U mnie w mieście oczyszczalnia ścieków może przyjąć tylko na stacji zlewnej nieczystości płynne (tj. z szamb przydomowych), jeśli chodzi o przekazanie tych nieczystości pod kodem odpadu to już nie mogą. Aktualnie pewna gmina ogłosiła przetarg na serwisowanie przydomowych oczyszczalni ścieków i jasno wynika z treści, że ma to być traktowane jako nieczystości płynne i należy przedstawić umowę ze stacją zlewną. Jeśli należy traktować zawartość tych oczyszczalni jako odpad, to pod jakim kodem?
Recykling wewnętrzny i produkt uboczny – różnice, procedury, przykłady
Różnica pomiędzy produktem ubocznym a recyklingiem wewnętrznym jest taka, że aby odpad stał się produktem ubocznym, trzeba przeprowadzić procedurę jego zgłoszenia jako produktu ubocznego. Natomiast w recyklingu wewnętrznym przyjmuje się, że odpady w ogóle nie zostały wytworzone. Jak ocenić, kiedy mamy do czynienia z produktem ubocznym, a kiedy z recyklingiem?
Nowe przepisy dotyczące kar za łamanie przepisów ustawy o odpadach
Dnia 23 września weszła w życie ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach, która zmieniła wysokość i charakter kar za łamanie przepisów odpadowych.
Mobilne usługi medyczne – co zrobić z odpadami
Świadczysz usługi medyczne u pacjenta w domu? Na pewno po takiej wizycie powstają odpady. Nie jesteś pewien, czy zabierając je własnym samochodem np. do placówki medycznej, w której są pojemniki na odpady medyczne potencjalnie niebezpieczne, nie łamiesz prawa? Już wyjaśniamy.
Do jakich zmian musi się dostosować branża odpadowa
Więcej czasu na magazynowanie odpadów, mniej czasu na rozpoczęcie działalności i uchylone przepisy. Co jeszcze zmieniło się w przepisach dotyczących branży odpadowej?
Czy zużyty sprzęt z Twojego biura może być odpadem komunalnym
W biurze oprócz makulatury powstają też inne rodzaje odpadów, chociażby zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Jak postępować z takimi odpadami, czy można je zaklasyfikować do odpadów komunalnych i jakie jeszcze obowiązki ciążą na wytwórcy tych odpadów?