W jakiej formie dołączyć informację o przewożonych odpadach
Pytanie: Pytanie: Czy podczas międzynarodowego przewozu odpadów (np. po Francji) kierowca musi mieć wypełniony załącznik VII do rozporządzenia w sprawie przemieszczania odpadów w wersji papierowej, czy może mieć postać elektroniczną?
Spalanie zużytych palet bez zezwolenia. Czy to legalne?
Często na terenie firm zalegają zużyte palety, które nie nadają się już do użytku. Czy można je spalić np. w zakładowym piecu? Czy do tego procesu jest potrzebne zezwolenie, a może trzeba to gdzieś zgłosić?
Skład odpadów we wniosku o zmianę pozwolenia
Pytanie: Pytanie:Chcemy złożyć wniosek o zmianę pozwolenia na wytwarzanie odpadów i zawrzeć w nim nowe kody odpadów: 160601*, 160107*, 160119, 160605. Wszystkie te nowe dla nas odpady będą powstawać w związku z rozbudową parku maszynowego – wtryskarki. Są to filtry zaolejone, koryta kablowe, części obudowy maszyn i urządzeń, bezpieczniki, transformatory. Jaki skład odpadu i opis właściwości podać we wniosku?
Opłata recyklingowa – terminy, problemy, wskazówki
Do 15 stycznia 2022 roku podmioty oferujące swoim klientom torby jednorazowe z tworzyw sztucznych muszą przekazać na konto marszałka województwa pobraną w ostatnim kwartale 2021 roku opłatę recyklingową.
Odstępstwo od pięciopojemnikowej zbiórki odpadów – jakie warunki muszą być spełnione
Dnia 1 stycznia 2022 r. wchodzą w życie przepisy, zgodnie z którymi minister klimatu będzie mógł zezwolić gminie na łączne zbieranie odpadów tworzyw sztucznych, metali, opakowań wielomateriałowych oraz szkła. Oczywiście, żeby tak się stało, muszą być spełnione pewne warunki.
Od 1 lutego 2022 r. wszystkie importowane do Polski odpady będą objęte systemem SENT
Trwają prace nad projektem rozporządzenia ministra finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi wraz z uzasadnieniem i oceną skutków regulacji.
Nie zapomnij rozliczyć się z publicznych kampanii edukacyjnych dotyczących wprowadzonego sprzętu
Do 31 stycznia 2022 r. wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny musi rozliczyć się z obowiązku prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych. To, w jaki sposób został zrealizowany obowiązek przeprowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych, trzeba w późniejszym terminie odnotować w rocznym sprawozdaniu o produktach i opakowaniach.