AWA135

Segregowanie odpadów w centrach handlowych

Odpady komunalne, zarówno te wytwarzane w gospodarstwach domowych, jak i te wytwarzane na nieruchomościach niezamieszkałych, muszą być zbierane w sposób selektywny. Dotyczy to także centrów handlowych, a niestety zdarza się, że klienci wrzucają odpady do niewłaściwych pojemników. Jak sobie z tym radzić?

Ewidencja odpadów w BDO na przełomie roku

W nowym roku nie da się już dodać lub uzupełnić pewnych danych dotyczących ewidencji odpadów w BDO. Poniżej najważniejsze zasady dotyczące prowadzenia ewidencji na przełomie roku.

AWA134

Wątpliwości dotyczące projektu ROP

Założenie było takie, aby przepisy dotyczące ROP zaczęły obowiązywać od 2023 roku. Jednak prace nad tym projektem zostały wstrzymane i trudno stwierdzić, czy i w jakim kształcie ostatecznie przepisy wejdą w życie. Poza tym w projekcie jest wiele niejasności, które trudno zinterpretować.

Podmiot reprezentujący i jego znaczenie na rynku opakowaniowym

Projekt kaucyjny wprowadza definicję nowego podmiotu na rynku opakowaniowym. Będzie nim podmiot reprezentujący, a do jego obowiązków będzie należało zorganizowanie i poprowadzenie systemu kaucyjnego.

Niższe zabezpieczenie roszczeń dla ubiegających się o decyzje odpadowe

Dobra wiadomość dla podmiotów ubiegających się o wydanie zezwolenia na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów – zabezpieczenie roszczeń, które musi być ustalone w tym procesie, ma być mniejsze aż o połowę. Tak wynika z komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych.

SWA 43

Formularze w SENT

W zależności od tego, który rodzaj towaru oraz przez który podmiot ma być transportowany, należy wybrać stosowny formularz zgłoszenia w SENT.

Sytuacje awaryjne

Czasem zdarzają się sytuacje, kiedy zgłoszenie zostało wystawione w SENT w formie elektronicznej, ale w międzyczasie dojdzie do awarii strony internetowej i nie można wtedy dokonać jego aktualizacji, ani go zamknąć. W takiej sytuacji należy postępować tak, jak opisano poniżej.

Procedura awaryjna – brak numeru SENT

W przypadku gdy system SENT nie działa i nie można wystawić zgłoszenia przewozu odpadów, należy uruchomić tzw. procedurę awaryjną.

AWA133

Polsce grożą kary finansowe za niewdrożenie dyrektywy w sprawie jednorazowych produktów

Komisja Europejska podjęła działania prawne przeciwko 11 państwom członkowskim, w tym przeciw Polsce, wzywając je do przyspieszenia wdrażania dyrektywy w sprawie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych w celu zmniejszenia wpływu niektórych z tych produktów na środowisko i zdrowie ludzi.

Od 1 stycznia 2023 r. wchodzą nowe przepisy w sprawie ADR

Przewóz niektórych rodzajów odpadów wymaga przestrzegania przepisów ADR. Do końca tego roku obowiązują jeszcze pewne wyłączenia w ADR. Od nowego roku wchodzą nowe regulacje.

AWA132

Jakie wymagania musi spełniać organizacja odzysku

Przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu produkty i opakowania są zobowiązani do zapewnienia, aby odpady z nich powstające zostały prawidłowo zagospodarowane. Obowiązek ten wynika z zasady „zanieczyszczający płaci” oraz z rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Wprowadzający jest zobowiązany do osiągania w każdym roku wymaganych poziomów zagospodarowania odpadów, ale nie musi zbierać odpadów samodzielnie.

AWA131

Stan magazynowy a BDO

Zakład zgodnie z pozwoleniem zintegrowanym jest wytwarzającym odpady. Nie zbiera odpadów od podmiotów zewnętrznych. Czy w BDO jest zobowiązany wskazywać stan magazynowy na koniec roku dla generowanych odpadów?

Przekroczenie ilości odpadów a stacja demontażu pojazdów

Zgodnie z art. 23a ust. 1 ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji - przedsiębiorca prowadzący stację demontażu musi przyjąć części samochodów osobowych usuniętych w trakcie naprawy, o ile nie spowoduje to przekroczenia masy odpadów przewidywanych do przetworzenia i powstających w wyniku przetwarzania w okresie roku, określonych w pozwoleniu zintegrowanym lub innej decyzji w zakresie gospodarki odpadami wymaganych w związku z prowadzeniem stacji demontażu. Co zrobić jeśli okaże się, że przyjęcie kolejnych zdemontowanych części spowoduje już przekroczenie dozwolonej masy odpadów?

AWA130

Transport odpadów z Ukrainy zgodnie z prawem

Pytanie: Podmiot X działający w Polsce przekazuje towar podmiotowi Y w Ukrainie. Podmiot Y wykonuje usługę na powierzonym towarze i pozostały odpad z towaru oddaje firmie X, z tym że odpad nie wraca do firmy X, tylko jedzie bezpośrednio do instalacji odzysku w Polsce − podmiotu Z. Jak powinien wyglądać prawidłowo wypełniony załącznik VII, a co za tym idzie − ewidencja w BDO?

Podpowiadamy, jak prawidłowo wypełnić sprawozdanie o opakowaniach

Pytanie: Posiadam przedsiębiorstwo produkujące i sprzedające maszyny w opakowaniach dla klientów krajowych oraz zagranicznych. Firma nie ma umów dotyczących recyklingu, odzysku itp. W sprawozdaniu o produktach i opakowaniach wypełniamy tabelę 5.1 dla produktów wprowadzonych do obrotu w kraju. Co z produktami w opakowaniach wywiezionymi za granicę? Czy dane wpisać do tabeli 3 (informacja o wywiezionych za granicę opakowaniach)?

Karta przekazania odpadów a pośrednik w obrocie odpadami

Jakie obowiązki posiada pośrednik w obrocie odpadami? Czy musi rejestrować się w BDO i wystawiać KPO? 

SWA42

Chcesz zarobić na odpadach? Sprawdź, jak tego dokonać

Recykling to proces nie tylko dobry dla środowiska, ale także pozwalający na zarabianie pieniędzy. Niezależnie od tego, czy chodzi o zbieranie puszek, czy sprzedawanie starego telefonu komórkowego, istnieje wiele sposobów na bogacenie się poprzez recykling. Szczegóły znajdziesz w poniższym artykule!

AWA129

Spalanie odpadów we własnej firmie

Czy spalanie wytworzonego przez siebie (przez firmę) odpadu 03 01 05 wymaga pozwolenia na przetwarzanie? Czy można takie odpady przekazać osobom fizycznym? Jakich formalności trzeba wtedy dopełnić?

Przykłady odpadów wytwarzanych poza instalacją

Sposób wytwarzania odpadów determinuje dalsze obowiązki wytwórcy w zakresie konieczności uzyskania pozwolenia, sposobu prowadzenia ewidencji i sporządzania sprawozdania w BDO. Odpady mogą być wytwarzane w wyniku eksploatacji instalacji lub poza instalacją. Jak je odróżnić?

AWA128

Transport próbek odpadów do laboratorium a konieczność wpisu do BDO

Jeżeli podmiot wykonuje usługę transportu odpadów, to musi być wpisany do rejestru BDO. Czy taki wpis trzeba mieć także wtedy, gdy przewozi się próbki odpadów do badania?

Stare uchwały dotyczące opłat za śmieci ważne tylko do końca czerwca

już30 czerwca 2022 r. wygasają wszystkie uchwały dotyczące stawek za pojemniki lub worki podjęte przed 1 stycznia 2022 r. , czyli przed wejściem w życie ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach.

Przepisy umożliwiające stosowanie rtęci w sprzęcie elektrycznym już obowiązują

Dnia 30 kwietnia 2022 r. weszło w życie rozporządzenie ministra rozwoju i technologii z 27 kwietnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasadniczych wymagań dotyczących ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

SWA 41

Kontrole i kary wynikające z ustawy o substancjach chemicznych i ich mieszaninach

Przepisy karne zawiera także ustawa o substancjach chemicznych i ich mieszaninach. Nadzór nad przestrzeganiem przepisów tej ustawy sprawują, w zakresie swojej właściwości, m.in. Państwowa Inspekcja Sanitarna i Wojskowa Inspekcja Sanitarna.

Jak odwołać się od decyzji WIOŚ

Jeśli przedsiębiorca nie zgadza się z decyzją wydaną przez WIOŚ lub inny organ do tego upoważniony, może się odwołać. To, gdzie złożyć odwołanie, będzie zależało od tego, kto wydał daną decyzję.

Zasady przeprowadzania kontroli

Jednym z podstawowych warunków przeprowadzania kontroli jest obecność przedsiębiorcy lub osoby przez niego uprawnionej podczas wizyty inspektorów w firmie.

AWA127

Czy zabrudzone czyściwa to odpad?

Czyściwa używane są niemal w każdej firmie, na każdym etapie procesu technologicznego w celu utrzymania czystości czy też podczas prac naprawczych. Podpowiadamy, co z nimi zrobić, gdy przestaną nadawać się do użytku.

AWA126

Sprzedaż materiałów budowlanych a wpis do BDO

Pytanie: Czy firma handlowa obsługująca w zakresie sprzedaży producenta materiałów budowlanych (kleje, zaprawy, gładzie, wylewki itp. w workach), która wytwarza jedynie niewielką ilość odpadów komunalnych, ma obowiązek rejestracji w BDO? Obsługiwany producent jest zarejestrowany w BDO.

Od 1 lipca we wszystkich gminach muszą być nowe pojemniki na odpady

Do końca czerwca 2022 roku gminy powinny wymienić pojemniki na odpady na nowe, zgodne z Jednolitym Systemem Segregacji Odpadów.

AWA125

Zbieranie i odbieranie elektrośmieci – różnice w definicjach i uprawnieniach

Zbieranie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie jest tą samą czynnością co odbieranie. Każda z nich wymaga też posiadania innych uprawnień i dopełnienia formalności.

Utrata statusu odpadów powstałych w procesie energetycznego spalania paliw

Trwają prace nas projektem rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie określenia szczegółowych warunków utraty statusu odpadów dla odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw.

AWA124

Zezwolenie na zbieranie odpadów – obliczamy ilość magazynowanych odpadów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami we wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów trzeba podać masę odpadów magazynowanych w ciągu roku. Jak ją obliczyć?

Zakończenie działalności a zwrot zabezpieczenia roszczeń

Jeśli podmiot zakończył prowadzenie działalności w zakresie przetwarzania odpadów, może ubiegać się o zwrot zabezpieczenia roszczeń w formie depozytu. W tym celu musi złożyć wniosek do organu, do którego depozyt został wpłacony.

Uznanie odpadu za produkt uboczny – warunki

Pytanie: Pytanie: Jesteśmy firmą, która posiada decyzję na przetwarzanie odpadów tworzyw sztucznych. Zamierzamy wystąpić do marszałka o uznanie przetwarzanych odpadów jako produkt uboczny. Jakie obowiązki będą na nas spoczywać, do jakich przepisów musimy się stosować, jeśli otrzymamy pozytywną decyzję marszałka?

AWA123

Skup i sprzedaż zużytego sprzętu elektronicznego – wymagania formalne

Pytanie: Pytanie: Czy firma, która nie przetwarza zużytego sprzętu elektronicznego, ale ma decyzję na zbieranie złomu w kodach 160214 oraz 160216, może zakupić w kraju złom w kodzie 160214 oraz 160216 i sprzedać go innemu podmiotowi? Czy można przekazać ten złom tylko w kraju innemu zbierającemu bądź przetwarzającemu, czy można też sprzedać za granice (kraje UE oraz spoza Unii).

Odpady z wycinki drzew i krzewów – gdzie je oddać i jak zaklasyfikować

Pytanie: Pytanie: Firma będzie realizowała projekt budowy nowego obiektu. Po przejęciu placu budowy od inwestora, trzeba będzie wyciąć rosnące na nim drzewa i krzewy. Inwestor w marcu 2021 roku uzyskał zgodę na wycinkę wraz z obowiązkiem nasadzeń zastępczych. Usługę wycinki drzew i krzewów będzie wykonywała firma podwykonawcza specjalizująca się w tego rodzaju pracach. Czy odpad powstały w wyniku wycinki drzew i krzewów należy przekazać do punktu selektywnej zbiórki odpadów Komunalnych (PSZOK)? W ramach jakiego kodu zaklasyfikować takie odpady?

SWA 40

Sprawozdania o odebranych i zebranych odpadach komunalnych – rozwiązujemy problemy

Do 31 stycznia każdego roku podmioty zbierające odpady komunalne muszą złożyć roczne sprawozdanie z gospodarowania odpadami komunalnymi. Sprawozdanie składa się w systemie BDO wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta.

Sposoby obliczania poziomu odzysku i recyklingu

Gminy mają obowiązek osiągnąć wymagany ustawowo poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Jak go obliczyć?

Segregacja odpadów „u źródła” to kluczowy element systemu

Fundamentem całego systemu gospodarki odpadami komunalnymi jest segregacja odpadów „u źródła”, czyli zasady postępowania z nimi przez mieszkańców. Bez tego elementu osiągnięcie wyznaczonych celów nie będzie możliwe.

AWA122

W jakiej formie dołączyć informację o przewożonych odpadach

Pytanie: Pytanie: Czy podczas międzynarodowego przewozu odpadów (np. po Francji) kierowca musi mieć wypełniony załącznik VII do rozporządzenia w sprawie przemieszczania odpadów w wersji papierowej, czy może mieć postać elektroniczną?

Spalanie zużytych palet bez zezwolenia. Czy to legalne?

Często na terenie firm zalegają zużyte palety, które nie nadają się już do użytku. Czy można je spalić np. w zakładowym piecu? Czy do tego procesu jest potrzebne zezwolenie, a może trzeba to gdzieś zgłosić?