Polsce grożą kary finansowe za niewdrożenie dyrektywy w sprawie jednorazowych produktów
Komisja Europejska podjęła działania prawne przeciwko 11 państwom członkowskim, w tym przeciw Polsce, wzywając je do przyspieszenia wdrażania dyrektywy w sprawie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych w celu zmniejszenia wpływu niektórych z tych produktów na środowisko i zdrowie ludzi.
Od 1 stycznia 2023 r. wchodzą nowe przepisy w sprawie ADR
Przewóz niektórych rodzajów odpadów wymaga przestrzegania przepisów ADR. Do końca tego roku obowiązują jeszcze pewne wyłączenia w ADR. Od nowego roku wchodzą nowe regulacje.
Jaka jest różnica pomiędzy wstępnym magazynowaniem odpadów a zbieraniem ich w miejscu wytworzenia
W tym artykule wyjaśnimy dwa pojęcia, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się tożsame. Tak jednak nie jest. Magazynowanie i zbieranie odpadów to dwa różne procesy.
Czy można prowadzić działalność, jeśli marszałek nie nadał numeru BDO w ustawowym terminie
Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy o odpadach marszałek województwa powinien dokonać wpisu do rejestru nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku. Co zrobić, jeśli nie wywiązał się z terminu?
Co należy rozumieć pod pojęciem rażących nieprawidłowości
Zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy o odpadach marszałek województwa może dokonać wykreślenia podmiotu z rejestru m.in. w przypadku stwierdzenia rażących nieprawidłowości w wykonywaniu obowiązków określonych w przepisach ustawy.
Zmiana dalszego zastosowania przedmiotu powoduje, że przedmiot ten staje się odpadem
Wytwórca może sam zadecydować, czy powstały u niego przedmiot (lub substancja) faktycznie będzie odpadem, czy może być traktowany jako wartościowy produkt. Jest jednak jeden ważny warunek by przedmiot ten nie był uznawany za odpad.
Wprowadzasz opakowania na rynek niemiecki? Musisz prowadzić ich ewidencję w LUCID
Niemiecka ustawa o opakowaniach (VerpackG) miała na celu dostosowanie przepisów do aktualnych dyrektyw unijnych oraz zwiększenie skuteczności egzekwowania przepisów wynikających z VerpackG. Nowe regulacje wchodzą w życie etapami od 1 lipca 2021 r.
Odpady z przetworzonych włókien tekstylnych – czy można je traktować jako produkt
Pytanie: Mamy w pozwoleniu odpad 04 02 22 (jesteśmy firmą włókienniczą). Od paru lat nie traktujemy tego jako odpadu, tylko jako resztki/ścinki materiałowe (są to czyste różnych rozmiarów materiały, paski tkanin). Czy takie podejście może być podważone w czasie kontroli, np. z WIOŚ? Czy lepiej przekazywać to jako odpad (trudno jest znaleźć odbiorcę takiego odpadu)?
Odpady opakowaniowe powstające w wyniku świadczenia usług – jak je zaklasyfikować
W przypadku odpadów w postaci kartonów i folii wytwarzanych w trakcie świadczenia usług należy zachować ostrożność i raczej nie klasyfikować ich do odpadów komunalnych. Mimo że kartony i folia niczym nie różnią się od tych, które wytwarzamy w domach prywatnych, organy kontrolne niechętnie uznają je za odpady komunalne.