Limity odpadów przekazywanych na potrzeby własne
Pytanie: Proszę o pomoc w interpretacji ustawy o odpadach oraz zasad postępowania w BDO. W firmie powstają odpady z drewna w postaci drewnianych palet (kod 17 01 02), które nie nadają się już do ponownego użytku, a także sprzączki metalowe z pasów transportowych. Bazując na obowiązujących rozporządzeniach, wiem, że jest możliwość, aby te odpady oddawać osobom fizycznym (pracownikom firmy). W rozporządzeniu ministra środowiska z 10 listopada 2015 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku, czy ostatnia kolumna mówiąca o „Ilości odpadów możliwych do przyjęcia w ciągu roku lub sposób określenia tych ilości, dla niektórych rodzajów odpadów” określa ilość odpadów dla jednej osoby fizycznej? Czy dotyczy to ilości odpadów, które firma może przekazać w ciągu roku? Ten sposób wymaga prowadzenia ewidencji odpadów w BDO. Natomiast rozporządzenie ministra klimatu 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, wskazuje, że dla drewna (kod 17 01 02) nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji do 10 Mg rocznie, dla metali do 5 Mg rocznie. Czy wobec tego możemy ustalić wewnętrzne zasady przekazywania odpadów osobom fizycznym i tego nie ewidencjonować? Czy może jesteśmy zobowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów, przekazując odpady osobom fizycznym?
Jak ustalić masę odpadów magazynowanych w tym samym czasie
Podanie masy odpadów magazynowanych w tym samym czasie jest jednym z elementów wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów. W praktyce jej określenie może stwarzać problemy, np. dlatego, że ilość odpadów każdego dnia się zmienia, a w przepisach nie ma w tym względzie dodatkowych wytycznych. Jak zatem obliczyć tę masę?
Czy w przypadku zmiany NIP jest potrzebny nowy wpis do BDO
W systemie BDO każdy podmiot, o danym NIP ma przydzielony jeden numer BDO. Podmiot nie może aktualizować wpisu w zakresie zmiany NIP, może to zrobić, tylko gdy zmienił nazwę, adres lub zakres prowadzonej działalności. Czy sama aktualizacja danych wystarczy?
Czy trzeba prowadzić ewidencję używanych opakowań przeznaczonych na eksport
Pytanie: Firma eksportuje produkty w opakowaniach z papieru i tworzyw sztucznych (opakowania są nowe i używane). W Polsce powinna złożyć w BDO sprawozdanie w następującej kolejności:
Czy osady z zakładowych oczyszczalni ścieków można oddać do biogazowni
Kwestie wytwarzania z odpadów biogazu regulują przepisy ustawy o odnawialnych źródłach energii. Co zrobić, żeby móc oddawać osady z oczyszczalni ścieków do przetworzenia na paliwo?
Brak decyzji środowiskowej we wniosku o wydanie zezwolenia odpadowego
Złożyłeś wniosek o wydanie zezwolenia na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów, ale nie załączyłeś decyzji środowiskowej? Dowiedz się, czy była potrzebna i czy jej brak będzie traktowany jako brak formalny.