Zezwolenie na zbieranie odpadów – obliczamy ilość magazynowanych odpadów
Zgodnie z obowiązującymi przepisami we wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów trzeba podać masę odpadów magazynowanych w ciągu roku. Jak ją obliczyć?
Zakończenie działalności a zwrot zabezpieczenia roszczeń
Jeśli podmiot zakończył prowadzenie działalności w zakresie przetwarzania odpadów, może ubiegać się o zwrot zabezpieczenia roszczeń w formie depozytu. W tym celu musi złożyć wniosek do organu, do którego depozyt został wpłacony.
Uznanie odpadu za produkt uboczny – warunki
Pytanie: Pytanie: Jesteśmy firmą, która posiada decyzję na przetwarzanie odpadów tworzyw sztucznych. Zamierzamy wystąpić do marszałka o uznanie przetwarzanych odpadów jako produkt uboczny. Jakie obowiązki będą na nas spoczywać, do jakich przepisów musimy się stosować, jeśli otrzymamy pozytywną decyzję marszałka?
Remonty i porządki w firmie – czy trzeba aktualizować pozwolenie na wytwarzanie odpadów
Pytanie: Pytanie:Zakład mleczarski prowadzi działalność przetwórstwa spożywczego. Po remoncie powstało dużo odpadów budowlanych (gruz zmieszany i zanieczyszczony oraz gruz czysty). Czy aby przekazać ten odpad firmie zajmującej się utylizacją, zakład musi mieć w pozwoleniu na wytwarzanie odpadów dopisany odpowiedni kod odpadu? Pozwolenie było wydane w 2015 roku i wówczas nikt nie przewidział, że będzie wytwarzany taki odpad. W BDO zakład nie ma takich kodów.
Poziomy recyklingu obliczamy dopiero po odrzuceniu odpadu balastowego
Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków zaliczania masy odpadów opakowaniowych do poddanych recyklingowi. Co się zmieniło w stosunku do wcześniej obowiązujących przepisów?
Pakujesz produkty w kartony z odzysku? Dowiedz się, czy musisz złożyć sprawozdanie
Wprowadzający do obrotu opakowania lub produkty w opakowaniach muszą złożyć sprawozdanie o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami. Czy ten obowiązek dotyczy również produktów pakowanych w opakowania z odzysku?
Nowe rubryki w Bazie danych o produktach i opakowaniach
Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują nowe zasady dotyczące prowadzenia ewidencji odpadów. Zmiany wprowadziła ustawa z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustawy. Tym samym potrzebna była modyfikacja rubryk w BDO.
Klasyfikacja odpadów z zakładowej kotłowni
Pytanie: Pytanie: Pod jakim kodem odpadu sklasyfikować odpad popiołu z kotłowni zakładowej, ze spalania peletu, a pod jakim ze spalania zrębków drewna? Kotłownia jest w zakładzie z branży produkcji mebli tapicerowanych i twardych. Kotłownia służy do ogrzewania pomieszczeń zakładu.