Skup i sprzedaż zużytego sprzętu elektronicznego – wymagania formalne
Pytanie: Pytanie: Czy firma, która nie przetwarza zużytego sprzętu elektronicznego, ale ma decyzję na zbieranie złomu w kodach 160214 oraz 160216, może zakupić w kraju złom w kodzie 160214 oraz 160216 i sprzedać go innemu podmiotowi? Czy można przekazać ten złom tylko w kraju innemu zbierającemu bądź przetwarzającemu, czy można też sprzedać za granice (kraje UE oraz spoza Unii).
Odpady z wycinki drzew i krzewów – gdzie je oddać i jak zaklasyfikować
Pytanie: Pytanie: Firma będzie realizowała projekt budowy nowego obiektu. Po przejęciu placu budowy od inwestora, trzeba będzie wyciąć rosnące na nim drzewa i krzewy. Inwestor w marcu 2021 roku uzyskał zgodę na wycinkę wraz z obowiązkiem nasadzeń zastępczych. Usługę wycinki drzew i krzewów będzie wykonywała firma podwykonawcza specjalizująca się w tego rodzaju pracach. Czy odpad powstały w wyniku wycinki drzew i krzewów należy przekazać do punktu selektywnej zbiórki odpadów Komunalnych (PSZOK)? W ramach jakiego kodu zaklasyfikować takie odpady?
Czy trzeba prowadzić ewidencję odpadów spoza instalacji
Pytanie: Pytanie: Wytworzyliśmy odpad o kodzie 160304 – Nieorganiczne odpady inne niż wymienione w 160303 i 160380 w ilości 20 kg. Odpad jest spoza instalacji. Nie posiadamy na ten kod wpisu w pozwoleniu na wytwarzanie odpadów ani w BDO. Chcemy jednak zewidencjować odpad w KEO w BDO. Jak powinniśmy postąpić? Czy mimo że odpad należy do odpadów, które nie podlegają ewidencji możemy zewidencjonować go w BDO, nie dokonując wpisu w dziale XII (nie wytworzymy więcej niż 0,2 MG w ciągu roku). Czy też należy uzupełnić ten wpis w BDO?
Wyższe kary za szkody w środowisku – jest projekt ustawy
Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości i Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy dotyczącej przestępstw przeciwko środowisku. Nowe przepisy przewidują surowsze kary za niszczenie środowiska naturalnego.
W ramach jakiego kodu zaklasyfikować strzykawki z firmowej apteczki
To, jak zaklasyfikować strzykawki, zależy w głównej mierze od tego, kto je wyrzuca. Inny kod nadamy odpadom pochodzącym z firmowej apteczki, a inny z placówki medycznej.
Siedziba i działalność firmy są w różnych miejscach – do kogo wnieść opłatę za korzystanie ze środowiska
Do 31 marca 2022 r. podmioty, które korzystają ze środowiska, muszą uiścić opłatę z tego tytułu. Gdzie ją wpłacić jeśli np. firma ma siedzibę w Poznaniu, a halę produkcyjną w Głogowie. Czy jeśli opłata jest niska, trzeba składać sprawozdanie?
Od 1 stycznia 2022 r. nowe zasady wnioskowania o zezwolenia na przetwarzanie odpadów
W poprzednim numerze miesięcznika „Odpady” opisaliśmy część zmian, które wprowadziła ustawa z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz innych ustaw. W tym numerze kontynuujemy temat.